POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [18.04.2017, 10:29:39] • Świnoujście

Kilerzy komarów już w akcji

Kilerzy komarów już w akcji

Autor: Svetoslav Radkov(fot. Fotolia.com )

Ruszyła akcja walki z komarem. Rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, w stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają zabić larwy.

1 kwietnia rozpoczęła się akcja odkomarzania. Potrwa do końca września. Prowadzona będzie na wszystkich terenach administrowanych przez miasto. Zajmować będzie się tym firma z Brzegu o obiecującej nazwie „Pestokil”. Za walkę z krwiopijcami zapłacimy w tym roku 209 tysięcy złotych.

Jak informuje magistrat, akcja rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają zabić larwy komarów.

- Podobnie, jak w poprzednich latach, skuteczność odkomarzania będzie sprawdzała specjalna komisja w wyznaczonych 12 punktach miasta – mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. -Wykonawca o wybranym miejscu będzie dowiadywał się w ostatniej chwili. W ten sposób eliminowana jest możliwość oprysku wybranego miejsca przed samym przyjazdem komisji. Obecność komarów członkowie komisji będą sprawdzali na własnej skórze. Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę. Będzie to 8 procent z ogólnej miesięcznej kwoty wynagrodzenia w przypadku każdego miejsca, gdzie będą komary.

Rzecznik przypomina, że Świnoujście z racji swojego położenia - na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami - jest wyjątkowo narażone na plagi komarów.

- Dodatkowo akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy – mówi rzecznik. - W granicach Miasta znajduje się również znaczna część terenów zielonych należących do Lasów Państwowych, gdzie również nie przeprowadza się odkomarzania. Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Aby nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, należy systematycznie czyścić rynny, oczka wodne znajdujące się przy domach czy na ogródkach działkowych itd.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Środa [19.04.2017, 19:20:44] • [IP: 80.245.179.***]

Zapraszam z tą wylewką na OT Karsibór tz. Kamczatka. PAPROTNO

Gość • Wtorek [18.04.2017, 19:58:09] • [IP: 164.127.170.***]

19:52 - Była zapaść, ale okresowa, pamiętam, że do ok.pierwszej dekady w czerwcu, potem sytuacja radykalnie sie poprawiła. Swoją drogą nie wiem dlaczego mimo zapowiedzi nie ma sprowadzania ptaków komarożernych.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 19:52:20] • [IP: 5.172.255.***]

Lato 2016 - największa plaga komarów w historii Świnoujścia i znowu ci sami partacze z Brzegu? Szok!

Gość • Wtorek [18.04.2017, 17:56:13] • [IP: 46.215.134.***]

JAK NIE ZACZNĄ OD ŁUNOWA NIE MA SZANS Z KOMARAMI ZAGRYZĄ NAS TAKA PRAWDA.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 16:14:53] • [IP: 92.42.116.***]

"miasto pod naciskiem mieszkańców chce wytępić komary to jest zachwianie równowagi biologicznej" - sam się wystaw im na karmę. Nie ma niczego takiego jak" równowaga biologiczna", jest dynamiczny układ.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 14:48:01] • [IP: 164.127.170.***]

12:37 - Żywią się - poczytaj, poszperaj, a dowiesz się, że się żywią.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 14:06:43] • [IP: 31.0.124.***]

Kto zabezpiecza tereny prywane sady ogrody przed opryskami. Czy jest zgoda właściciela na opryski na terenych prywatnych. Nazwa środka, opis produktu, karta bezpieczeństwa. Tereny prywatne zabezpiecza firma opryskująca.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 13:49:49] • [IP: 62.69.231.***]

W tym roku zakomarzenie i zakleszczenie ma być zatrważające.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 13:26:05] • [IP: 92.42.119.***]

bosz już myślałem że Kryzysa wypiuścili żeby je jadł

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:41:58] • [IP: 31.0.121.***]

Ciekawe, czy w Karsiborze będą sprawdzać skuteczność odkomarzania. Do tej pory tylko obiecanki, a nic się robi.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:37:14] • [IP: 164.127.235.**]

Jerzyki to wspaniałe i pożyteczne ptaki, lecz niestety nie żywią się komarami.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:26:40] • [IP: 94.254.225.***]

To że miasto pod naciskiem mieszkańców chce wytępić komary to jest zachwianie równowagi biologicznej. Skutki, a kogo to obchodzi ! Grunt że ludzie nie narzekają

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:11:16] • [IP: 79.186.189.**]

Zawsze kończy się na obietnicach.Szanowne Panie z Ochrony Środowiska UM odpowiedzialne za odkomarzanie powinny sprawdzać wylewki i być obecne w trakcie tych zabiegów bo inaczej to gó...o da.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:44:49] • [IP: 83.10.228.***]

No tak ! To my mamy robić odkomarzania w naszych rynnach i oczkach wodnych a Niemcy to mają gdzieś ! Stąd właśnie mamy tą plagę niemieckich komarów (sprawdzałem po rejestracjach) !

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:30:01] • [IP: 37.8.215.***]

I bardzo dobrze, odkomarzac! Pieniadze sie zwroca przez wieksza ilosc turystow

o członku w ciąży • Wtorek [18.04.2017, 11:20:19] • [IP: 164.127.170.***]

Jeszcze jedna wątpliwość: czy w badaniu stanu zakomarzenia wedle ilości komarów na członku (hm...członku...) komisji, ojczym miasta Żmurek i wujek Karelus wzięli pod uwagę, że komary chętniej siadają na członku (hm...) z grupą krwi 0 oraz na członkach... w ciąży, gdyż członek (członek społeczeństwa) w ciąży ma podwyższoną temperaturę. Czy nie należałoby wcześniej zbadać, czy członek komisji jest w ciąży i czy nie należałoby wziąć pod uwagę, że ów członek ma grupę krwi 0?

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:02:23] • [IP: 62.69.254.***]

Czekam na jerzyki!

Gość • Wtorek [18.04.2017, 10:52:39] • [IP: 164.127.170.***]

To jest zdanie miesiąca, wyślę je do pewnego ogólnopolskiego medium:" Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę."----A co by było, gdyby powołac komisję w sprawie plagi kradzieży rowerów? Gdyby komisja przymocowała swoje rowery w kilku miejscach w mieście, to ile rowerów musiałoby być uszczuplonych (np.brak koła) lub ukradzionych, by magistrat uznał to zjawisko za plagę? Albo: gdyby przyszła tu komisja antyalkoholowa i zwiedzałaby wszystkie punkty sprzedaży alkoholu w mieście, kupując próbki (jest tych miejsc ok.350!), to ilu członków komisji musiałoby być nietrzeźwych, by uznano w Świnoujściu stan zalkoholizowania za alarmowy?

Gość • Wtorek [18.04.2017, 10:45:04] • [IP: 164.127.170.***]

A co z tematem ptaków jerzyków, pożeraczy komarów, czyli co z antidotum ekologicznym na te owady? Bo słyszeliśmy ze strony ojców (ojczymów?) miasta zachęcające pomruki w tej sprawie...

Oglądasz 1-19 z 19
■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■ Sobotnie popołudnie, ulica Monte Cassino. Na ulicy tuż przy parku Zdrojowym pojawia się pogotowie ratunkowe oraz policja. Mieszkańcy zastanawiają się, co mogło się stać w ich bloku. Jak się okazało, wyjątkowo agresywny tego dnia był 26 - letni mężczyzna. Był na tyle pobudzony, że że ratownicy medyczni potrzebowali wsparcia policji ■ Budki dla ptaków śpiewających i nietoperzy od tych dla jerzyków różni wygląd, a także miejsce ich lokowania – Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu odpowiada na zarzuty naszej Czytelniczki ■ Uwaga. Zamknięcie odcinka ulicy Uzdrowiskowej. W dniach od 17 -18 sierpnia 2017 r., w godzinach od 7.00 – 19 00, w związku z prowadzonymi pracami bitumicznymi, wyłączona z ruchu będzie ul. Uzdrowiskowa na odcinku od ulicy Zdrojowej do Stawa Młyny. W przypadku złych warunków atmosferycznych termin wykonania prac, a tym samym zamknięcie odcinka, może ulec zmianie. Prosimy o rozważną jazdę i przestrzeganie oznakowania pionowego oraz poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ Poznajcie szczegóły sporu pomiędzy UBB a władzami Świnoujścia ■ Pluskwy opanowały budynek socjalny przy Steyera! Mieszkańcy stawiają urzędnikom ultimatum: Jeżeli nam nie pomożecie, to rozłożymy namioty i zamieszkamy pod Urzędem Miasta. Zobacz film! ■ Uwaga kierowcy. Zmiany na Wybrzeżu Władysława IV. Od 14 sierpnia 2017 r. godzina 17.00 do 22 sierpnia 2017 godzina 12.00 na części ulicy Wybrzeże Władysława IV będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Zamknięty zostanie odcinek od skrzyżowania z ulicą Jana z Kolna do Kapitanatu Portu. Dojazd do Basenu Północnego ulicami: Jana z Kolna, Mieszka I i Rogozińskiego. Zmiany organizacji ruchu związane są z organizowanymi w tamtym rejonie imprezami Sail Świnoujście 2017 oraz XXXIII Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” 2017 ■ 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego w Świnoujściu. We wtorek 15 sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, mieszkańcy i turyści Świnoujścia obchodzić będą święto Wojska Polskiego. Z tej okazji zorganizowane zostały przedsięwzięcia patriotyczne i kulturalne, które dostępne będą dla społeczeństwa ■ Policjant jak Spider Man, ryzykując własne życie uratował 5 - letnią dziewczynkę! Zobacz film! ■ Jadł trawę, gryzł ziemię, rzucał się pod auta i chodził na czworaka! Co opętało mężczynę? ■ Silny wiatr czy łapa wandala? Od kilku tygodni w strefie nadmorskiej można podziwiać taki oto powyginany drogowskaz. I nikt nie widzi problemu z miejskich służb? ■ Najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości otwierali finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie. Na imprezie widziano też prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza ■ Opóźnione pociągi to efekt niedzielnego pożaru na moście w Goleniowie. Opóźnione był pociągi ze Świnoujścia, ale także w druga stronę- na nasze wyspy ■ Lepszy od chemii? Jerzyk zjada dziennie do 2000 owadów ■ Budowa tunelu, rozbudowa gazoportu, pogłębienie toru wodnego-liderzy PiS powtórzyli w Szczecinie wcześniejsze zapowiedzi ■ Nadmorski deptak był kiedyś jak plaża ■ W jednym z dni pomiędzy 7 a 9 sierpnia 2017r. (poniedziałek - środa) nastąpi zmiana godzin pracy sygnalizacji świetlnej na wszystkich skrzyżowaniach. Po zmianie sygnalizacja będzie czynna od godziny 6.00 do 22.00 ■ Do nietypowego incydentu doszło w piątek przy Wybrzeżu Władysława IV. Rowerzysta wpadł do kanału! Na pomoc mężczyźnie ruszyła załoga Bielika II. Pracownicy Żeglugi Świnoujskiej rzucili tonącemu koło ratunkowe i drabinę. Na szczęście, starszego mężczyznę udało się uratować. Z naszych informacji wynika, że był pod wpływem alkoholu. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. Funkcjonariusze będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia ■ Mieszkaniec o Słowackiego: Nowo wyremontowana ulica, a już zalana. Rzecznik: Kanalizacja deszczowa obecnie dobrze spełnia swoją rolę ■ Afera w świnoujskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej!? Czy z placu przed budynkiem firmy ulotniła się spora część węgla? Jak dotąd to wewnętrzna komisja inwentaryzacyjna Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu sprawdza czy z placu składowego przedsiębiorstwa zniknął węgiel. Gdyby informacje jakie otrzymaliśmy anonimowo od pracownika firmy miały się potwierdzić to ze składu PEC-u zniknąć miał opał wart około 400 tysięcy złotych. Jak dotąd, dyrekcja nie potwierdziła straty, ale z odpowiedzi na nasze zapytanie wynika, że trwa intensywna inwentaryzacja ■