POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [18.04.2017, 10:29:39] • Świnoujście

Kilerzy komarów już w akcji

Kilerzy komarów już w akcji

Autor: Svetoslav Radkov(fot. Fotolia.com )

Ruszyła akcja walki z komarem. Rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, w stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają zabić larwy.

1 kwietnia rozpoczęła się akcja odkomarzania. Potrwa do końca września. Prowadzona będzie na wszystkich terenach administrowanych przez miasto. Zajmować będzie się tym firma z Brzegu o obiecującej nazwie „Pestokil”. Za walkę z krwiopijcami zapłacimy w tym roku 209 tysięcy złotych.

Jak informuje magistrat, akcja rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają zabić larwy komarów.

- Podobnie, jak w poprzednich latach, skuteczność odkomarzania będzie sprawdzała specjalna komisja w wyznaczonych 12 punktach miasta – mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. -Wykonawca o wybranym miejscu będzie dowiadywał się w ostatniej chwili. W ten sposób eliminowana jest możliwość oprysku wybranego miejsca przed samym przyjazdem komisji. Obecność komarów członkowie komisji będą sprawdzali na własnej skórze. Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę. Będzie to 8 procent z ogólnej miesięcznej kwoty wynagrodzenia w przypadku każdego miejsca, gdzie będą komary.

Rzecznik przypomina, że Świnoujście z racji swojego położenia - na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami - jest wyjątkowo narażone na plagi komarów.

- Dodatkowo akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy – mówi rzecznik. - W granicach Miasta znajduje się również znaczna część terenów zielonych należących do Lasów Państwowych, gdzie również nie przeprowadza się odkomarzania. Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Aby nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, należy systematycznie czyścić rynny, oczka wodne znajdujące się przy domach czy na ogródkach działkowych itd.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Środa [19.04.2017, 19:20:44] • [IP: 80.245.179.***]

Zapraszam z tą wylewką na OT Karsibór tz. Kamczatka. PAPROTNO

Gość • Wtorek [18.04.2017, 19:58:09] • [IP: 164.127.170.***]

19:52 - Była zapaść, ale okresowa, pamiętam, że do ok.pierwszej dekady w czerwcu, potem sytuacja radykalnie sie poprawiła. Swoją drogą nie wiem dlaczego mimo zapowiedzi nie ma sprowadzania ptaków komarożernych.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 19:52:20] • [IP: 5.172.255.***]

Lato 2016 - największa plaga komarów w historii Świnoujścia i znowu ci sami partacze z Brzegu? Szok!

Gość • Wtorek [18.04.2017, 17:56:13] • [IP: 46.215.134.***]

JAK NIE ZACZNĄ OD ŁUNOWA NIE MA SZANS Z KOMARAMI ZAGRYZĄ NAS TAKA PRAWDA.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 16:14:53] • [IP: 92.42.116.***]

"miasto pod naciskiem mieszkańców chce wytępić komary to jest zachwianie równowagi biologicznej" - sam się wystaw im na karmę. Nie ma niczego takiego jak" równowaga biologiczna", jest dynamiczny układ.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 14:48:01] • [IP: 164.127.170.***]

12:37 - Żywią się - poczytaj, poszperaj, a dowiesz się, że się żywią.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 14:06:43] • [IP: 31.0.124.***]

Kto zabezpiecza tereny prywane sady ogrody przed opryskami. Czy jest zgoda właściciela na opryski na terenych prywatnych. Nazwa środka, opis produktu, karta bezpieczeństwa. Tereny prywatne zabezpiecza firma opryskująca.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 13:49:49] • [IP: 62.69.231.***]

W tym roku zakomarzenie i zakleszczenie ma być zatrważające.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 13:26:05] • [IP: 92.42.119.***]

bosz już myślałem że Kryzysa wypiuścili żeby je jadł

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:41:58] • [IP: 31.0.121.***]

Ciekawe, czy w Karsiborze będą sprawdzać skuteczność odkomarzania. Do tej pory tylko obiecanki, a nic się robi.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:37:14] • [IP: 164.127.235.**]

Jerzyki to wspaniałe i pożyteczne ptaki, lecz niestety nie żywią się komarami.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:26:40] • [IP: 94.254.225.***]

To że miasto pod naciskiem mieszkańców chce wytępić komary to jest zachwianie równowagi biologicznej. Skutki, a kogo to obchodzi ! Grunt że ludzie nie narzekają

Gość • Wtorek [18.04.2017, 12:11:16] • [IP: 79.186.189.**]

Zawsze kończy się na obietnicach.Szanowne Panie z Ochrony Środowiska UM odpowiedzialne za odkomarzanie powinny sprawdzać wylewki i być obecne w trakcie tych zabiegów bo inaczej to gó...o da.

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:44:49] • [IP: 83.10.228.***]

No tak ! To my mamy robić odkomarzania w naszych rynnach i oczkach wodnych a Niemcy to mają gdzieś ! Stąd właśnie mamy tą plagę niemieckich komarów (sprawdzałem po rejestracjach) !

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:30:01] • [IP: 37.8.215.***]

I bardzo dobrze, odkomarzac! Pieniadze sie zwroca przez wieksza ilosc turystow

o członku w ciąży • Wtorek [18.04.2017, 11:20:19] • [IP: 164.127.170.***]

Jeszcze jedna wątpliwość: czy w badaniu stanu zakomarzenia wedle ilości komarów na członku (hm...członku...) komisji, ojczym miasta Żmurek i wujek Karelus wzięli pod uwagę, że komary chętniej siadają na członku (hm...) z grupą krwi 0 oraz na członkach... w ciąży, gdyż członek (członek społeczeństwa) w ciąży ma podwyższoną temperaturę. Czy nie należałoby wcześniej zbadać, czy członek komisji jest w ciąży i czy nie należałoby wziąć pod uwagę, że ów członek ma grupę krwi 0?

Gość • Wtorek [18.04.2017, 11:02:23] • [IP: 62.69.254.***]

Czekam na jerzyki!

Gość • Wtorek [18.04.2017, 10:52:39] • [IP: 164.127.170.***]

To jest zdanie miesiąca, wyślę je do pewnego ogólnopolskiego medium:" Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę."----A co by było, gdyby powołac komisję w sprawie plagi kradzieży rowerów? Gdyby komisja przymocowała swoje rowery w kilku miejscach w mieście, to ile rowerów musiałoby być uszczuplonych (np.brak koła) lub ukradzionych, by magistrat uznał to zjawisko za plagę? Albo: gdyby przyszła tu komisja antyalkoholowa i zwiedzałaby wszystkie punkty sprzedaży alkoholu w mieście, kupując próbki (jest tych miejsc ok.350!), to ilu członków komisji musiałoby być nietrzeźwych, by uznano w Świnoujściu stan zalkoholizowania za alarmowy?

Gość • Wtorek [18.04.2017, 10:45:04] • [IP: 164.127.170.***]

A co z tematem ptaków jerzyków, pożeraczy komarów, czyli co z antidotum ekologicznym na te owady? Bo słyszeliśmy ze strony ojców (ojczymów?) miasta zachęcające pomruki w tej sprawie...

Oglądasz 1-19 z 19
■ Od godziny 12.00 trwa gorąca dyskusja na projektem uchwały. która zawierać ma stanowisko Rady Miasta w Świnoujściu w sprawie krytycznej sytuacji pracowników w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia" S.A. W dyskusji oprócz radnych udział biorą zaproszeni goście, w tym związkowcy oraz przedstawiciele dyrekcji i właściciela stoczni ■ Przed nadzwyczajną sesja rady Miasta poświęconą sytuacji w MSR "Gryfia" setki związkowców ze Świnoujścia manifestują pod budynkiem Urzędu Miasta swoje poparcie dla protestu stoczniowców sprzeciwjących się planom przeniesienia zakładu stoczniowego ze Świnoujścia do Szczecina ■ Spotkanie wigilijne mieszkancow Karsiborza wraz z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem odbędzie się 16.12.2017r. Rozpoczecie spotkania o godz. 18:00. Dla gości słodki poczęstunek przy kolędach zespołu " Malwa" w sali Mdk Karsibór ■ Dziś, w poniedziałek 11 grudnia od godz. 12.00 rozpocznie się nadzwyczajne sesja rady Miasta poświęcona sytuacji Morskiej Stoczni Remontowej. Pracownicy stoczni zapowiadają, że obrady radnych poprzedzi protest pracowników pod urzędem. Do udziału w manifestacji poparcia zapraszają organizacje związkowe i pracowników innych świnoujskich zakładów pracy ■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Przegrał walkę o życie - nie udało się uratować jednego z pasażerów rozbitego mercedesa. Mimo długiej reanimacji 21-latek zmarł ■ Wypadek na Karsiborskiej - dwie osoby są w bardzo ciężkim stanie, samochód został doszczętnie zniszczony ■ Samochód wypadł z drogi - kierowca i pasażer mają drobne stłuczenia, dwie pozostałe osoby walczą o życie ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje o planowanym zamknięciu wody w dniu 8 grudnia 2017r., w godzinach 8:00 - 12:00, na ulicach: Kościuszki (odcinek od Konstytucji 3 Maja do Batalionów Chłopskich), Batalionów Chłopskich, Staszica. Powodem zamknięcia wody jest wyłączenie z użytkowania odcinka starej sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki (prace modernizacyjne) ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Zapraszamy Mieszkańców i Gości Miasta, w dniu jutrzejszym, w Mikołajki, na godzinę 16.00, na wspólne „odpalenie” iluminacji świątecznej na Placu Wolności. Nie zabraknie oczywiście Mikołaja ■ Najwyższa latarnia morska w Europie obchodzi 160 urodziny! ■ Epidemia wszawicy w szkołach? Mieszkaniec: W ciągu jednego miesiąca moje dziecko miało trzykrotnie wszy! ■ W Parku Zdrojowym powstanie wybieg dla psów! ■ Pijana pracownica poczty przy ulicy Piłsudskiego musiała mieć naprawdę wielką wolę pracy, skoro nie zaprzestała wykonywania swoich czynności. Najprawdopodobniej nie opuściła stanowiska pracy, dopiero po interwencji policji, gdy okazało się, że w jej organizmie ma 3,5 promila alkoholu. 35-latka została ukarana ■