░ Szukasz pracownika ze Wschodu Rosja, Ukraina, Białoruś? Agencja zatrudnienia Rexstass zaprasza do kontaktu mail: biuro@rexstass.eu lub tel. +48 883 533 565 ul. Zielonogórska 32, Szczecin. www.rexstass.eu ░

POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.03.2017, 13:58:39] • Świnoujście

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński odsłania kolejne wspomnienia związane z życiem naszego miasta, zamknięte na barwnych fotografiach sprzed lat. Tym razem będzie to historia przedszkola nr 2, które z pewnością wiele osób wspomina z wielkim sentymentem.

Świnoujście po 1945 roku było miastem wojskowym, zamkniętym, aby przepłynąć kanał – Świnę, trzeba było mieć od Wojsk Ochrony Pogranicza przepustkę, zwaną wizą. Jednak miasto musiało mieć personel cywilny, by normalnie funkcjonować. Wiązało się to z utworzeniem przy ulicy Dzierżyńskiego, obecnie Monte Cassino, pierwszego przedszkola garnizonowego, zwanego również wojskowym.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

W krótkim czasie powstały dwa cywilne, miejskie: przy ulicy Warszawskiej i Wyspiańskiego. Miasto zaczęło się dynamicznie rozbudowywać i tak jak szkół, przybywało kolejnych przedszkoli. Te pierwsze przedszkola miały wspaniałe tereny i warunki dla dzieciaków. Przedszkole wojskowe było najbliżej plaży, znajdowało się przy parku, dlatego wychowawczynie i dzieci chętnie wychodziły na spacer i długie godziny przebywały na powietrzu, obcując z naturą.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzisiaj skupię się na przedszkolu nr 2 przy ulicy Wyspiańskiego. Jest rok 1992 19 marca, wszystkie dzieci ze świnoujskich przedszkoli spotkały się na dużym dziedzińcu, by pożegnać zimę staropolskim zwyczajem topienia Marzanny. Dlaczego tutaj, przy ulicy Wyspiańskiego? Ano dlatego, gdyż ta placówka miała najlepsze warunki do zorganizowania takiej wiosennej imprezy.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy dzieciaki zgromadziły się w jednym miejscu, można było zobaczyć liczny kwiat naszej przyszłości. Tyle dzieciaków, nawet z Uzdrowiska. Dlaczego akurat te zdjęcia pokazuję? Ponieważ w tym czasie nikt jeszcze nie wiedział, że to jest jedno z ostatnich takich spotkań. Zaraz po tej imprezie z przyczyn ekonomicznych zapadła decyzja likwidacji najpiękniejszego przedszkola w Świnoujściu, które miało najlepsze warunki przestrzenne, a za tym zdrowotne dla dzieciaków.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Budynki były położone daleko od ulicy, na której nie było dużego ruchu samochodowego. Cały teren otaczały piękne drzewa, a wiosną śpiew ptaków był tak różnorodny, że zachwycał nawet mało wrażliwych na piękno przyrody. Od północy znajdowało się wzniesienie, które chroniło od wiatrów, panował swoisty mikroklimat. Podłoże było suche i piaszczyste, tam najwcześniej budziła się wiosna i zawsze było cieplej. Mogę dodać, że właśnie do tego przedszkola chodzili moi synowie.

Marzanna 1992 roku - kto z ówczesnych przedszkolaków pamięta tamten dzień? Zobacz fotogalerię!

fot. Sławomir Ryfczyński

Tego dnia, 19 marca 1992 roku, po zabawie i ceremonii spalenia jednej kukły, cały korowód naszej najmłodszej młodzieży wyruszył na plażę utopić Marzannę i przywitać wiosnę. Jedną z zasłużonych nauczycielek była Pani o nazwisku Wiosna.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Środa [22.03.2017, 16:31:53] • [IP: 62.69.254.***]

25 lat minelo i wielu sie rozpoznalo, chociaz nie wszyscy!

Gość • Środa [22.03.2017, 06:46:37] • [IP: 79.188.98.***]

Jej moje przedszkole, jeszcze mam zdjęcia z tej imprezy. 4 lata spędziłam w tym przedszkolu, udało mi się byłam ostatnim rocznikiem. Skończyłam zerówkę i zamknięto przedszkole. Szkoda to było idealne miejsce, wielkie przestronne sale, plac zabaw.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 12:49:34] • [IP: 164.127.170.***]

215- napisałem dwa posty, bo myślałem, że ten pierwszy sie nie ukaże, że zaginął, czasem (rzadko) sie tak dzieje.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:41:33] • [IP: 81.134.44.**]

O i ja tam jestem!!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:38:29] • [IP: 212.165.108.***]

Ciepło wspominam Pania Ize!

Gość • Wtorek [21.03.2017, 11:16:31] • [IP: 164.127.170.***]

215 - Rzucaniem kamieniem nie jest satyra polityczna - dotyczy ona osób publicznych z SLD; i nie wyciągam jakichś spraw prywatnych (nie chcę zresztą ich znać). Kanałów nie musze zmieniac, bo najważniejszego" kanału", czyli osobistego doświadczenia komunizmu nie da się wyłączyć. Ten komunizm, ta" Marzanna" zresztą żyja w części do dziś w życiu publ.miasta.

BS • Wtorek [21.03.2017, 10:23:11] • [IP: 80.245.180.***]

Teraz Marzanne topi się lub pali potajemnie, bo czasy zmieniają się na gorsze. Gonicie dalej za pieniądzem a doprowadzi, to do wojny o dobra konsumpcyjne jeszcze za mojego życia.

Gość • Wtorek [21.03.2017, 10:02:51] • [IP: 164.127.170.***]

18:39...215 - Nie o erudycję tu chodzi, ale o podstawowa umięjętnośc odróżnienia satyry skierowanej w stronę pewnego zjawiska właściwego środowisku miasta, czyli w stronę zastygłej komuny, od czynienia szkody, cytuję:" dzieciom i Marzannie" ("co tobie przeszkadzają dzieci i Marzanna?"). Po prostu Marzanna z legitymacją partyjną PZPR schroniła się w Świnoujściu, i o to chodziło w poście (no tak, a jednak mam coś przeciwko Marzannie... ech...).

Gość • Wtorek [21.03.2017, 08:55:55] • [IP: 93.94.188.***]

Aaaa pamietam, byłam tam!! Pamietam, chodziłam wtedy do zerówki na Witosa :-) super, pięknie dziękuje za te zdjęcia :-)

Gość • Wtorek [21.03.2017, 07:33:11] • [IP: 91.216.115.**]

o widzę Maciek R. też jest

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 23:27:08] • [IP: 45.62.116.**]

W PRL'u się wszystko opłacało, a teraz, to przy rządach tych pazernych skorumpowanych łasych na kasę przygłupów bankrutują kopalnie diamentów.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:48:39] • [IP: 88.156.234.**]

O Pani Iza!!, Moja Kochana Pani, cudowne wspomnienia pozdrawiam Panią Monika.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 22:28:00] • [IP: 80.245.184.**]

Dobry rocznik! Mój rocznik! :) a ile znajomych twarzy :) trzeba tu dodać, że to ostatni" normalny rocznik", że po staremu.. bez tego gimnazjum i matura też jeszcze po staremu.. ostatni, który się uchował ;) no chyba, że ktoś zimował ;) hihi

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 21:21:25] • [IP: 80.245.184.***]

Ta slicznotka z przedszkola to Pani Basia, ale ja jako przedszkolak kochalem sie w Pani Bozence

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 19:43:40] • [IP: 94.254.226.***]

Kto z was chodził do przedszkola na ulicy Konopnickiej?? Na tym dużym placu zabaw odkopali kilka lat temu ten srebrny depozycik. Jako dzieci bawiliśmy się na nim. Kto pamięta te wspaniałe zabawki samochody ciężarowe z opuszczanymi burtami nowe, było ich tylko kilka i nigdy nie starczyło dla każdego.. Jak dziś pamiętam jaka była o nie walka, każdy biegał odrazu po przyjściu by je sobie schować :) Pamiętam kilka osób z tego przedszkola m.in. Agatę Klimę

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:39:21] • [IP: 109.173.215.***]

170 - nie będę z Panem prowadził dialogu publicznego i popisywał sie erudycja. Nalezy Pan do ludzi, którzy miłość do bliźniego maja na ustach, a kamieniem w reku... Teraz to takie modne i powszechne. ..Proszę zmienić stacje radiową i kanał w telewizji...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 18:15:53] • [IP: 93.94.188.***]

Kto chodził do przedszkola na Moniuszki? Tam była taka przemiła pani P... cudownie biła dzieci...

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:44:32] • [IP: 46.231.63.***]

Czy budynek po przedszkolu miasto wystawiło na przetarg ? Czy zbyło z naruszeniem prawa, czyli nie zbyło ?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:28:58] • [IP: 184.168.46.**]

Zakaz palenia ognisk ze względów ekologicznych? Jakiś dureń wymyśla jakieś zakazy, a reszta jeszcze większych durni próbuje te zakazy egzekwować. Ludzie od milionów lat palili ogniska i nagle jakiś kołtun zabronił od czasu, kiedy weszliśmy do tej lewackiej przesiąkniętej debilizmem nie wolno nic pod propagandą, że Polska, to wolny Kraj, haa haa haa... Za to erupcje wulkanów są mega ekologiczne.

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 17:00:39] • [IP: 164.127.170.***]

16:02 - Ognisko? Nie tylko to, jak niżej pisałem, podobno NIE WOLNO dziś topić Marzanny. Tak słyszałem od jednej z nauczycielek, ale nawet nie chce mi się wierzyć w to - podobno jest zakaz ze względów ekologicznych. Może ktos tu potwierdzi lub zaprzeczy temu?

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:08:07] • [IP: 92.42.113.***]

A ja tam chodziłem do przedszkola 1960-63

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:03:42] • [IP: 92.42.118.***]

a ja poznałam Pania Wioletkę G.. ..nic siĘ nie zmieniła:))))

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 16:02:59] • [IP: 62.69.231.***]

Teraz jakby tak Panie opiekunki chciały rozpalić ognisko na terenie przedszkola, to straż miejska posrała by się z całą unią żydopejską, a Panie opiekunki dostały by z pięć lat łagrów za ten straszny incydent. Niby zdjęcia mają ćwierć wieku, a teren przedszkola zdewastowany jak po zagładzie nuklearnej. 💣 💃

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:52:35] • [IP: 80.245.179.***]

Piękne zdjęcia i wspomnienia :)

Gość • Poniedziałek [20.03.2017, 15:27:58] • [IP: 92.42.116.***]

A ja chodziłem do tego przedszkola w 88r. do zerówki. Jak ten czas leci?Pozdrawiam absolwentów.

Oglądasz 1-25 z 34
■ DRZWI OTWARTE DLA GIMNAZJALISTÓW W CEZIT- WTOREK 25.04, GODZ. 17.00, UL. GDYŃSKA 26. ■ Rowerowy Plac Mickiewicza czyli masa krytyczna na starcie. W sobotę tuż po 8.00 rano na placu przed Urzędem Miasta pojawiali się pierwsi rowerzyści. Przybywali w odpowiedzi na zaproszenie Klubu Sportowego „Uznam”. Inicjatywa „ulicznej demonstracji” rowerzystów spotkała się jak co roku z dużym zainteresowaniem miłośników dwóch kółek. Wsparcia udzieliły władze miasta, a bezpieczeństwa rowerzystów od startu strzegli policjanci. Od startu imprezę zabezpieczali także strażnicy miejscy. Sami zaś rowerzyści pokazali nie tylko siłę swojej masy ale także to jak są zintegrowaną i przyjacielską grupą ■ Była minister infrastruktury i rozwoju, Elżbieta Bieńkowska odwiedziła Pomorze Zachodnie. Lokalne firmy, produkty i usługi mogą wspierać budowę prestiżu Pomorza Zachodniego. Stojące przed polskimi firmami wyzwania na rynkach UE, a także działaniach Komisji Europejskiej na rzecz przedsiębiorców były głównym tematem spotkania z Elżbietą Bieńkowską, Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP. W zorganizowanym dla zachodniopomorskiego świata biznesu spotkaniu, wziął również udział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. ■ Turysta podsumowuje swoją wizytę w Świnoujściu: Urząd Miasta pobiera opłaty klimatyczne, a wczasowicze duszą się oparami i spalinami ze wszystkich stron ■ W dniu 8 kwietnia 2017 roku w Świnoujściu przy ulicy Bohaterów Września 4 doszło do włamania do pomieszczeń archiwum Cechu Rzemiosł Różnych poprzez wyłamanie zamków w drzwiach wejściowych do archiwum. Z wnętrza pomieszczenia sprawca zabrał w celu przywłaszczenia dokumentację w postaci projektów unijnych, dokumentów partyjnych i księgowych. Sprawca włamania został zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty - mówi mł. asp. Magdalena Figarska-Śnieć ■ Świnoujścianie bronią niezależności polskich sądów: Ziobro i Jaki do paki. W samo południe, mieszkańcy zebrali się pod budynkiem Sądu Rejonowego w Świnoujściu. Świnoujścianie w ten sposób wyrażali swój przeciw, wobec planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy sądownictwa i tym samym wsparli ogólnopolski protest sędziów. Nowe ustawy, mają doprowadzić do upolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa. W trakcie pikiety, demonstrujący prezentowali takie transparenty jak: Sądy wolne od dyktatury PiS-u, Ziobro nienawidzi ludzi i dlatego walczy z Sądami, Ziobro i Jaki do paki, Sędziowie wierzymy w Waszą siłę i wytrwałość w walce o samorządność, Kto z prawem wojuje sprawiedliwość go dosięgnie, Prawo obowiązuje wszystkich PiS też, oraz dobre Pany zaorują Sądy Powszechne ■ Młodzież Logosu rozdawała żonkile. 19 kwietnia to data upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim .W tym roku młodzież szkół Fundacji Logos ( 6 klasa Szkoły Podstawowej , klasy gimnazjalne oraz 1 i 2 liceum ) włączyła się w obchody tej rocznicy i wzięła udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie .Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, Marek Edelman otrzymywał bukiet takich kwiatów zawsze w rocznicę wybuchu powstania i co roku składał żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta ■ Już wkrótce do Wisełki pojedziemy na rowerze! Ścieżka rowerowa ma powstać do 2019 roku! Przewodnik, radny miasta Międzyzdrojów Adam Jakubowski był gospodarzem wystawy Klubu Przewodników „Na Wyspach” w Międzyzdrojach z okazji Wystawy pt. „60- letni dorobek działalności Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W sali teatralnej odbyło się też spotkanie przewodników i burmistrzów z naszego regionu, łącznie z Kołobrzegiem i dyrektorem Wolińskiego Parku Narodowego Wojciechem Zyską. W jego trakcie, dyskutowano m.in na temat planowanej budowy ścieżki rowerowej. Jak się okazuje, już w 2019 roku będziemy mogli pojechać do Wisełki rowerem ■ Sukces zawodników ULKSW Pomorze Świnoujście! Na Wojewódzkiej Olimpiadzie Dzieci i Młodzieży zdobyli 29 medali! ■ Wtorek: Tuż przed godziną 23.00 na ulicy Karsiborskiej doszło do poważnego wypadku. Volkswagen, którym jechały trzy osoby, wyleciał dwukrotnie z drogi. Drugi raz nie był dla nich jednak szczęśliwy. Auto uderzyło w drzewo ■ „Guziki z muszli – ślad dawnej tradycji”. Otwarcie nowej wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. W najbliższy piątek, 21 kwietnia, o godzinie 18.00., w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu otwarta zostanie wystawa: „Guziki z muszli – ślad dawnej tradycji” ■ Ponad kilometrowa kolejka na przeprawę Karsibór. Osoby które planują podróż na wyspę Uznam, powinny wyjechać ze sporym zapasem czasu. Jak informuje nasz reporter, kolejka na prom Karsibór ma ponad kilometr długości ■ Ruszyła akcja walki z komarem. Rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, w stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają zabić larwy ■ Nie chciała mieszkać w Niemczech. Przebiegła 600 kilometrów! Może lepiej dać jej spokój? Niech biega? Biegająca po mieście suczka, o której co rusz donoszą nasi Czytelnicy, nigdy nie miała właściciela. Do Świnoujścia przybiegła… aż z Poczdamu! Historia samotnej suczki to scenariusz na ciekawy film. Pies, o którym od miesięcy głośno w naszym mieście, dotarł do nas aż z Białorusi. Dokładnie 4 grudnia 2016 roku suczka została wysłana w transporcie z Białorusi do niemieckiego Poczdamu. Dzięki temu uniknęła śmierci na wschodzie ■ Setki mieszkańców, przyjaciele i rodzina pożegnali Stanisława Możejkę ■ Asysta honorowa w czasie pogrzebu Stanisława Możejki.Minister obrony narodowej przyznał wojskową asystę honorową żołnierzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podczas pogrzebu śp. Stanisława Możejki, byłego prezydenta Świnoujścia ■ Przedświąteczne kolejki na przeprawie. Kierowcy: Nie jest tak źle... ■ PLANOWANE WYŁĄCZENIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ - Świnoujście w dniach: 2017-04-19, w godzinach: 19 kwi 09:00 - 19 kwi 16:00 w miejscowości Ognica ■ Wzdłuż Wybrzeża oraz na krańcach północnych spodziewane są silne porywy południowo - zachodniego i zachodniego wiatru o prędkości do 70-90 km/h ■