POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.02.2017, 11:58:48] • Świnoujście

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Ponad 60 nurków minerów i nurków inżynierii z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej szkoli się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Mazurach.

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych m.in. nurkując pod lodem.

Nurkowie – minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doszkalania się oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera. Właśnie wtedy nurkowie z jednostek Marynarki Wojennej, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. W planie tegorocznego trzytygodniowego szkolenia przewidziane są takie zagadnienia jak wykonywanie przerębli, nurkowanie pod lodem, umiejętność zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęca się tematyce autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań parami. Nurkowie doskonalą zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego i urządzeń łączności podwodnej. Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, prowadzone są także zajęcia kondycyjne w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnych w Mrągowie – wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności. Obóz ma na celu doskonalenie i podtrzymanie kondycji nurkowej jego uczestników. Bierze w nim udział ponad 60 specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów.

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków –Minerów. Wchodzą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców oraz 13. Dywizjonu Trałowców ( oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą. Poza nimi w Porcie Wojennym w Gdyni stacjonuje Brzegowa Grupa Ratownicza. Jej żołnierze wykorzystywani są zawsze gdy zachodzi potrzeba ratowania życia na morzu.

Organizatorem zgrupowania jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

8 FOW


komentarzy: 26, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 26

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 08:34:30] • [IP: 62.158.124.***]

A czego tu zazdrościć - buractwa i chamstwa?

Gość • Sobota [18.02.2017, 10:10:48] • [IP: 37.47.227.**]

ktos" mondry" sie wypowiedzial w koncu

Gość • Sobota [18.02.2017, 07:50:18] • [IP: 94.254.232.**]

Skoro jest kierownikiem to ma cos w glowie a nie jak wiekszosc pustakow i ieudacznikow podwazajacych czyjes kwalifikacje. Duzo mondrzejsi od was dali mu te uprawnienia wiec co zazdro przemawia?? Do roboty zapierdala... a nie nazekac. Zeby kazdy sie taka wiedza wykazywal w pracy ja on to by bylo dobrze. Pozdro dla chlopakow z GNM i nie tylko.

Gość • Sobota [18.02.2017, 05:47:00] • [IP: 41.13.158.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 22:38:47] • [IP: 31.0.1.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:54:52] • [IP: 80.245.184.**]

Brawo!!to jest prawdziwa służba!

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:49:30] • [IP: 188.146.95.**]

GPM został utworzony w 1969 roku, o jakich milionach lat piszesz?

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:41:14] • [IP: 94.254.235.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:40:52] • [IP: 5.172.255.***]

to prawda żeby zostać kierownikiem trzeba mieć coś w głowie to fakt nie wszystkim jest to dane

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:36:24] • [IP: 93.94.188.***]

tak od milionów lat... może miliardów... stara gwardia za brzuch się trzyma...

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:12:00] • [IP: 93.94.188.***]

co to za cwel chłopakom rozkazuje? trzeba jeszcze mieć coś w głowie, żeby być kierownikiem...

emeryt • Piątek [17.02.2017, 21:00:36] • [IP: 94.254.235.**]

Panowie Ci co byli i służyli na pożądnym GPM to wiedzą, że pożądna rodzina była tylko chwast się trafił a go ciężko wyplenić. Pozdrawiam was chłopaki zawsze chętnie pamięcią wracam do czasów kiedy nurkowaliśmy. TO były akcje!!

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:57:29] • [IP: 5.172.255.***]

od milionów lat kierownik zmuszał do roboty jak się nie podoba to do piechoty

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:26:14] • [IP: 94.254.232.**]

Ooo zaczelo sie :D Narzekanie... Zapierd*** do apteki po maść na bół dupy! Pozdro chłopaki!

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:05:30] • [IP: 37.47.194.***]

nie tego w czarnym tylko na pierwszym planie

Gość • Piątek [17.02.2017, 19:45:57] • [IP: 37.47.31.**]

Zazdrość i bezsilność

Gość • Piątek [17.02.2017, 18:37:00] • [IP: 5.172.255.***]

zazdrościć zazdrościć boooooo jest czego

Gość • Piątek [17.02.2017, 18:31:35] • [IP: 5.172.255.***]

Super frajer pewnie chodzi o tego w czarnym bo na GNM to wszyscy nurkować zawsze potrafili a z tego co wiem to fra... to tech... bo zazdroszczą chłopakom tego i tamtego. pozdrowienia dla nurasów

były • Piątek [17.02.2017, 18:20:23] • [IP: 37.47.201.***]

pozdro dla Was nie dotyczy kierownika podziemnych dzial minowych

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:29:19] • [IP: 62.69.203.**]

Na off shory..Takich nurków się nie bierze to są nurki smietnikowe.

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:17:34] • [IP: 94.254.235.**]

Super frajer na zdjecie sie załapał a pewnie cały poligon nic nie robił jak zawsze. Jak przyszedł nurkować nie umiał i do diś tak zostało. Pozdro dra reszty chłopaków.

Gość • Piątek [17.02.2017, 15:49:32] • [IP: 80.245.188.**]

a ty już sie nie chwal tymi offshorami a tyle to kapitan nie ma

Gość • Piątek [17.02.2017, 14:20:29] • [IP: 188.146.26.***]

Szkoda, ze woda brudna

Gość • Piątek [17.02.2017, 14:04:28] • [IP: 79.140.194.**]

Na Offshorach mieli byscie dziennie 1300.GBP na dobe !!

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:30:13] • [IP: 41.13.148.***]

Go pro na głowę i heja nuramy

Oglądasz 1-25 z 26
■ Do redakcji iswinoujscie.pl zwrócili się działkowicze z prośbą o nagłośnienie problemu z uciążliwym sąsiadem. Liczą, że po takiej medialnej interwencji ktoś zainteresuje się poczynaniami hodowcy gołębi, który uprzykrza życie właścicielom okolicznych działek. Rzecz dzieje się na terenie ogródków działkowych Nad Zalewem. Gołębie wydziobują uprawy, a ich posiadacz zastrasza sąsiadów. Zarząd ogródków nie robi nic w tej sprawie - twierdzą działkowicze ■ Nie ma, nie ma wody na pustyni, a wielbłądy nie chcą dalej iść … słowa tej znanej piosenki Bajmu idealnie pasowałyby do zobrazowania tego co dzieje się na Placu Wolności. Już od jakiegoś czasu, w tzw. kanale ozdobnym nie ma wody. Nasi Czytelnicy zastanawiają się dlaczego? ■ 17-latka i jej kolega nieprzytomni po zażyciu kokainy. Dwoje nastolatków znalezionych na rynku przy Wojska Polskiego. Zobacz film! ■ Anna Paradowska-Naturska, Zastępca Dyrektora Biura Administracyjnego Centrum Unijnych Projektów Transportowych poinformowała nas dzisiaj, że wniosek o dofinansowanie dla Projektu „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną” nie został jeszcze przekazany przez Ministerstwo Rozwoju do oceny przez Komisję Europejską. Przedmiotowy projekt tak jak każda duża inwestycja (o wartości powyżej 75 mln Euro) będzie podlegał standardowej ocenie Komisji Europejskiej - czytamy w przesłanej nam informacji ■ Bezpieczeństwo rowerzystów zależy od rozsądku kierowców samochodów. Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów. Na skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego i Nowowiejskiego skoda zderzyła się z cyklistką. Na innym skrzyżowaniu, tym razem ulicy 11 Listopada i Szkolnej w podobnej kolizji uczestniczył opel. ■