POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.02.2017, 11:58:48] • Świnoujście

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Ponad 60 nurków minerów i nurków inżynierii z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej szkoli się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Mazurach.

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych m.in. nurkując pod lodem.

Nurkowie – minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doszkalania się oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera. Właśnie wtedy nurkowie z jednostek Marynarki Wojennej, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. W planie tegorocznego trzytygodniowego szkolenia przewidziane są takie zagadnienia jak wykonywanie przerębli, nurkowanie pod lodem, umiejętność zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęca się tematyce autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań parami. Nurkowie doskonalą zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego i urządzeń łączności podwodnej. Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, prowadzone są także zajęcia kondycyjne w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnych w Mrągowie – wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności. Obóz ma na celu doskonalenie i podtrzymanie kondycji nurkowej jego uczestników. Bierze w nim udział ponad 60 specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów.

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków –Minerów. Wchodzą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców oraz 13. Dywizjonu Trałowców ( oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą. Poza nimi w Porcie Wojennym w Gdyni stacjonuje Brzegowa Grupa Ratownicza. Jej żołnierze wykorzystywani są zawsze gdy zachodzi potrzeba ratowania życia na morzu.

Organizatorem zgrupowania jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

8 FOW


komentarzy: 26, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 26

Gość • Poniedziałek [20.02.2017, 08:34:30] • [IP: 62.158.124.***]

A czego tu zazdrościć - buractwa i chamstwa?

Gość • Sobota [18.02.2017, 10:10:48] • [IP: 37.47.227.**]

ktos" mondry" sie wypowiedzial w koncu

Gość • Sobota [18.02.2017, 07:50:18] • [IP: 94.254.232.**]

Skoro jest kierownikiem to ma cos w glowie a nie jak wiekszosc pustakow i ieudacznikow podwazajacych czyjes kwalifikacje. Duzo mondrzejsi od was dali mu te uprawnienia wiec co zazdro przemawia?? Do roboty zapierdala... a nie nazekac. Zeby kazdy sie taka wiedza wykazywal w pracy ja on to by bylo dobrze. Pozdro dla chlopakow z GNM i nie tylko.

Gość • Sobota [18.02.2017, 05:47:00] • [IP: 41.13.158.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 22:38:47] • [IP: 31.0.1.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:54:52] • [IP: 80.245.184.**]

Brawo!!to jest prawdziwa służba!

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:49:30] • [IP: 188.146.95.**]

GPM został utworzony w 1969 roku, o jakich milionach lat piszesz?

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:41:14] • [IP: 94.254.235.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:40:52] • [IP: 5.172.255.***]

to prawda żeby zostać kierownikiem trzeba mieć coś w głowie to fakt nie wszystkim jest to dane

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:36:24] • [IP: 93.94.188.***]

tak od milionów lat... może miliardów... stara gwardia za brzuch się trzyma...

Gość • Piątek [17.02.2017, 21:12:00] • [IP: 93.94.188.***]

co to za cwel chłopakom rozkazuje? trzeba jeszcze mieć coś w głowie, żeby być kierownikiem...

emeryt • Piątek [17.02.2017, 21:00:36] • [IP: 94.254.235.**]

Panowie Ci co byli i służyli na pożądnym GPM to wiedzą, że pożądna rodzina była tylko chwast się trafił a go ciężko wyplenić. Pozdrawiam was chłopaki zawsze chętnie pamięcią wracam do czasów kiedy nurkowaliśmy. TO były akcje!!

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:57:29] • [IP: 5.172.255.***]

od milionów lat kierownik zmuszał do roboty jak się nie podoba to do piechoty

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:26:14] • [IP: 94.254.232.**]

Ooo zaczelo sie :D Narzekanie... Zapierd*** do apteki po maść na bół dupy! Pozdro chłopaki!

Gość • Piątek [17.02.2017, 20:05:30] • [IP: 37.47.194.***]

nie tego w czarnym tylko na pierwszym planie

Gość • Piątek [17.02.2017, 19:45:57] • [IP: 37.47.31.**]

Zazdrość i bezsilność

Gość • Piątek [17.02.2017, 18:37:00] • [IP: 5.172.255.***]

zazdrościć zazdrościć boooooo jest czego

Gość • Piątek [17.02.2017, 18:31:35] • [IP: 5.172.255.***]

Super frajer pewnie chodzi o tego w czarnym bo na GNM to wszyscy nurkować zawsze potrafili a z tego co wiem to fra... to tech... bo zazdroszczą chłopakom tego i tamtego. pozdrowienia dla nurasów

były • Piątek [17.02.2017, 18:20:23] • [IP: 37.47.201.***]

pozdro dla Was nie dotyczy kierownika podziemnych dzial minowych

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:29:19] • [IP: 62.69.203.**]

Na off shory..Takich nurków się nie bierze to są nurki smietnikowe.

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:17:34] • [IP: 94.254.235.**]

Super frajer na zdjecie sie załapał a pewnie cały poligon nic nie robił jak zawsze. Jak przyszedł nurkować nie umiał i do diś tak zostało. Pozdro dra reszty chłopaków.

Gość • Piątek [17.02.2017, 15:49:32] • [IP: 80.245.188.**]

a ty już sie nie chwal tymi offshorami a tyle to kapitan nie ma

Gość • Piątek [17.02.2017, 14:20:29] • [IP: 188.146.26.***]

Szkoda, ze woda brudna

Gość • Piątek [17.02.2017, 14:04:28] • [IP: 79.140.194.**]

Na Offshorach mieli byscie dziennie 1300.GBP na dobe !!

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:30:13] • [IP: 41.13.148.***]

Go pro na głowę i heja nuramy

Oglądasz 1-25 z 26
■ Potrącenie na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej z Piłsudskiego. Część ulicy Piastowskiej była wyłączona z ruchu ■ W imieniu zarządu SLD w Świnoujściu serdecznie zapraszam na otwarte spotkanie z Wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz Wiceprzewodniczącym SLD prof. Bogusławem Liberadzkim z Mieszkańcami Świnoujścia pod tytułem: "Porozmawiajmy o Polsce", które odbędzie się w dniu 27 lipca (czwartek) o godz. 16.00 w Sali Kameralnej MDK (2 piętro) ■ Synoptycy ostrzegają: dziś od godziny 18:00 do godziny 18:00 dnia następnego prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu od umiarkowanego do silnego, chwilami intensywnego. Prognozowana suma opadu wyniesie od 60mm do 85mm, lokalnie może dojść do 100mm ■ Mija 10 lat od chwili, gdy Zachodniopomorskie wstrzymało oddech… Dziś rocznica wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami pod Grenoble ■ Czytelnik o nowym Radisson Blu Resort Świnoujście: Kto i za ile dał pozwolenie na przyjęcie gości hotelowych do obiektu, który zagraża ich bezpieczeństwu? ■ Czytelnik: „Idiota świecił laserem”. Domorosły amator mocnych świateł oślepiał z okna. ■ Nasz Czytelnik poszukuje samochodu osobowego koloru seledynowego, jego kierowca bardzo źle potraktował kilkunastoletnią dziewczynkę. Jeżeli ktokolwiek zauważy jasno zieloną osobówkę proszony jest o kontakt z redakcją portalu iswinoujscie.pl 602 - 657- 344. Ostatni raz pojazd był widziany między sklepem Stokrotka, a pasażem Rondo ■ Na zachodzie Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie głównie silny i porywisty wiatr do 70-75 km/h oraz intensywny opad deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo na tym terenie oraz częściowo w centrum należy spodziewać się upałów, z temperaturą dochodzącą do 30°C/33°C ■ Kabaret Skeczów Męczących na fali! Nie wiemy, ile stopni będzie miał w tym roku Bałtyk, czy zmieścicie się na plaży ze swoim parawanem i czy rybka w smażalni na rogu nadal jest taka dobra. Wiemy natomiast, że wakacje nad morzem będą w tym roku niepowtarzalne dzięki Kabaretowi Skeczów Męczących ■ Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników ■ Grozi nam susza w kranach? Nadzieja w Zalewie i Mulniku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szykuje się na sytuację, która na razie wydaje się nam abstrakcją. Liczby są jednak nieubłagalne. Za kilka lat w naszym mieście będzie za mało wody pitnej. Czy uda się nam zapobiec tej sytuacji? Oprócz dostawy wody z ujęcia w Kodrąbka rozpatrywane są jeszcze dwa warianty ■ Doprowadzenie wody z Kodrąbka już nie tak korzystne? Położonemu nad Bałtykiem Świnoujściu za kilka lat zacznie brakować pitnej wody. Najgorzej będzie na Lewobrzeżu. - Liczymy się z brakiem możliwości zaspokojenia potrzeb w pełnej dostawie - mówi wprost Radosław Wrzeszcz z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ■ Z prawie 3 promilami zajmowała się niemowlęciem - policjanci odebrali dziecko pijanej kobiecie. Mogło dojść do tragedii, gdyby nie interweniowała policja. Matka dwumiesięcznego niemowlęcia była kompletnie pijana, gdy policjanci odbierali jej dziecko. Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Chopina. W piątek po godzinie 20.00 patrol policji podjechał przed kamienicę przy ulicy Chopina. Na miejsce wezwano również ratowników medycznych z lekarzem ■ Nie może być tak, że ludzie w biały dzień uciekają przed szczurami! - mówi w rozmowie z portalem iswinoujscie.pl wyraźnie zdenerwowana mieszkanka. Pani Jadwiga na własne oczy widziała, jak w sobotnie południe młode małżeństwo z dziećmi na rękach uciekało przed watahą szczurów. Wszystko wydarzyło się w samym centrum miasta, na Placu Słowiańskim. - Nie liczyłam ich, ale było ich dużo. Możliwe, że kilkanaście. Przebiegły przez Plac Słowiański i schowały się w pasie zieleni - opowiada Pani Jadwiga. Czy grozi nam plaga szczurów? ■