POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.02.2017, 17:49:30] • Międzyzdroje

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Gmina Międzyzdroje(fot. Andrzej Ryfczyński )

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Sobota [18.02.2017, 16:18:19] • [IP: 80.245.188.**]

Należalam do Klubu Wysokogorsiego" Watra" przy Spółdzielni" Slowianin", pamiętam że na tych klifach Robert Palus i inni klubowicze uczyli nas, ówczesną młodzież jak sie zjeżdża po linie, aby potem już w tatrach Wysokich wykorzystać tę umiejętność. Wspaniale jest powspominać...to były fajne czasy..

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:05:21] • [IP: 50.7.78.**]

MaRiO, pajac, to Ciebie zrobił i zapomniał zniszczyć. Nie wiedziałeś o tym deklu, że Żmur ma wpływ na całym świecie?! Widać, że jesteś niespotykanym durniem z wododupogłowiem skoro nie zajarzyłeś mojej ironii cymbale. Masz bardzo tępą mózgownicę. Żal mi Ciebie. Ja te klify zdobywałem, kiedy Ty za oknem wisiałeś w condomie.

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:28:13] • [IP: 80.245.188.**]

Na pierwszym zdjęciu zjeżdża Stefan W. na trzecim od końca Robert P..Klub jeszcze istnieje. Ostatni wyjazd w Alpy 31.07.2016 r. 4 osoby weszły na szczyt Allalin Horn 4028 m. Tadeusz K. uczestnik wypraw w Tatry, Alpy, do Iranu i w Himalaje.Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych członków Klubu Watra.

Gość • Piątek [17.02.2017, 10:07:40] • [IP: 81.190.170.***]

Pięknie Panie Andrzeju.Prosimy o więcej. Dawna mieszkanka Świnoujścia Ita

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:55:00] • [IP: 109.243.157.*]

Mistrzu Andrzeju, proszę tylko dodawać w podpisach pod zdjęciami DATY fotografii.

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:01:59] • [IP: 109.243.157.*]

19:33 - Władza woli dawac honorowe obywatelstwo towarzyszce Lech (kiedys odbierającej hołdy z trybuny 1-majowej, pilnującej realizacji" ideałów socjalistycznych" w szkole stanu wojennego), niż zasłużonemu fotografowi i kronikarzowi życia miasta.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:35:36] • [IP: 92.42.117.***]

Kto Pamieta że w Świnoujściu był taki wspaniały klub WATRA i jeżdziło sie z nim na obozy wspinaczkowe.Uff stare fajne dobre czasy nikt sie nie spieszyl i wszyscy cieszyli sie z zycia

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:32:49] • [IP: 109.243.157.*]

7:38 -A wiesz, że wydawała paszport na jeden wyjazd? Wiesz, że w zamian często żądała donoszenia (przypadki R.Kapuścińskiego, Wołoszańskiego, itd.)? A wiesz, że jeśli ktos się władzy naraził (czyli np. nie chodził na pochody 1-majowe lub spotykał sie w grupie ludzi o" antysocjalistycznych" poglądach), to NIE MIAŁ prawa wyjazdu z tego 'raju" socjalistycznego? Warto zdecydować sie na książki, poczytac trochę o tym okresie, byś wynurzył się wreszcie z oparów dawno umarłej propagandy PRL.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:32:13] • [IP: 92.42.117.***]

ty Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**] idz pajacu do szkoly i naucz sie goegrafi administracyjnej od kiedy na Lubiń i Wapnice ma wpływ Świnoujście i jego prezydent.Widac ze tam nie byles i nie wiesz ze tam nie ma zadnego hotelu tyle tylko ze Klif jest chroniony ustawa UM

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:28:02] • [IP: 50.7.78.**]

21:45:57 - Ja bardzo dobrze wiem, gdzie usytuowane były te klify i gdzieby kolwiek nie leżały pionowo w jakiejkolwiek gminie, to Fasola i tak postawi tam hotel, a Betonówa wyleje beton. Następny idzie do zalania betonem i postawieniu tam hoteli jest wulkan Etna. Podobno na Marsie geodeci też już działeczki pomierzyli na zlecenie nienasyconego Koperciaka.

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:26:52] • [IP: 188.146.86.***]

Pamiętajmy, że od początku od 1945 roku wyspa Wolin była powiatem wolińskim z siedzibą w Świnoujściu. I w Świnoujściu podejmowano wszelkie ważne decyzje nawet kulturalne, czy i kiedy będzie festiwal, koncert w Międzyzdrojach. Był dość długi okres kiedy to Międzyzdroje i okolice z Lubinem były dzielnicą administracyjną Świnoujścia. Tutaj jeździły czerwone miejskie autobusy, a wiele ulic zmieniono nazwę by się nie dublowały w adresach...

Gość • Piątek [17.02.2017, 07:38:00] • [IP: 62.69.229.**]

Ciężko było, komuna niszczyła ludzi, w sposób podstępny pozwalała nawet na wyjazdy do Iranu i pływanie jachtami!

Gość • Piątek [17.02.2017, 03:32:11] • [IP: 217.99.92.***]

To nie Świnoujście, , , , , , , , , proszę pilnować się bo nigdy już gmina Międzyzdroje nie będzie Świnoujściem a swoje inspiracje to może na fb tam ludzie się chwalą

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:54:57] • [IP: 164.127.29.**]

dziś ten klif tak nie wygląda jest o połowę mniejszy...i bardzo zarośnięty

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:15:29] • [IP: 80.245.179.***]

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**] Skoro nie kojarzysz żeby tam coś takiego było, powinieneś wiedzieć jak tam się dostać.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**]

Czy ten klif w takim stanie jak na fotografii istnieje do dzisiaj, bo jakoś nie kojarzę, żeby było tam coś takiego wysokiego. Jeżeli tak, to jak można się tam dostać ?

Gość • Czwartek [16.02.2017, 21:45:57] • [IP: 83.8.25.***]

Do IP.50.7,. 78 Klif Lubiński nie jest położony w Świnoujściu, tylko znajduje się na terenie gminy Międzyzdroje i jak nazwa wskazuje w Lubiniu. Chyba ktoś spał na lekcjach geografii.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**]

Teraz w miejscu tego klifu stoją hotele, bo Fasola sprzedał jak swoje, Betonówa zamówiła konwój gruch z betonem.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:49:24] • [IP: 178.255.44.**]

To wspina sie na wyżyny głupoty Maciarowicz...ale bez przydupasa Misiakiewicza, pozdrawiam Panie Andrzeju i zycze wiele zdrowia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:33:36] • [IP: 94.254.236.**]

Andrzeju, bardzo długo czekałem na TWÓJ" powrót". Tylko TY posiadasz konkretne materialne " DOWODY " ale również życiowe doświadczenia i wspomnienia związane ze Świnoujściem. Rządzący mają problemy z typowaniem kandydatów do tyt. " Honorowego Obywatela Miasta" . Mam nadzieję, że wreszcie komuś przypomni się autentyczny wspaniały mieszkaniec i KANDYDAT do tego tytułu.. . Ciągle zabiegany , zawsze i wszędzie rejestrujący swoim APARATEM wszystkie zdarzenia i wydarzenia w Swinoujściu.. Twoje zdjęcia przez wiele lat publikowane były w prasie krajowej, regionalnej i miejscowej. POLSKA na bieżąco poznawała jak żyje i jak rozwija się ŚWINOUJŚCIE !! Gratulujemy i DZIĘKUJEMY. .

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:13:00] • [IP: 46.231.62.***]

Kto zgadnie jak nazywa się osoba zjeżdżająca na linie z klifu?

Oglądasz 1-21 z 21
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego oraz Żegluga Świnoujska serdecznie zapraszają Mieszkańców i Gości naszego miasta na tradycyjny kiermasz książek używanych pn. „PROMUJEMY KSIĄŻKĘ NA PROMIE”. Tegoroczna wiosenna akcja kiermaszowa, organizowana dla uczczenia obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zostanie przeprowadzona w dniu 23 kwietnia w godz. 11:00 – 18:00, na jednym z regularnie kursujących promów typu „BIELIK”. Każda osoba odwiedzająca pływający kiermasz może nabyć jeden wolumin wybranej książki za symboliczną złotówkę ■
■ Ciemności na Platanie - pytamy Rzecznika Prezydenta, czy tamtejszym mieszkańcom rozbłyśnie uliczne światło? ■ SABAT czyli Spotkanie Artystów Bezkonfliktowych aczkolwiek Twórczych to tytuł pleneru artystów z całej Polski i poplenerowej wystawy, którą można oglądać od 14.04 w galerii ART MDK ■ Od dnia 13 kwietnia do 12 października 2018 roku, w związku z prowadzonymi pracami związanymi z przebudową, wyłączona z ruchu zostaje ul. Łęgowa na odcinku 1065 m. Wykonawca przez cały okres prac zapewni dojazd ulicą do posesji dla mieszkańców, a także przejazd dla innych użytkowników drogi ■ Mieszkańcy alarmują o dramatycznej sytuacji w Karsiborzu! Do redakcji trafił anonimowy email ze zdjęciami wygłodzonych koni. Zaniedbane zwierzęta znajdują się przy ulicy Warzywnej w dzielnicy Karsibór. Mieszkańcy alarmują o dramatycznej sytuacji ■ Uwaga! W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi, w dniu 12 kwietnia br., w godzinach od 8.00 do 15.00 nastąpi przerwa w dostawie wody na ulicy Markiewicza, na odcinku pomiędzy ulicami Kaszubską i Wielkopolską oraz w budynku nr 23 b,c przy ulicy Gdyńskiej ■ Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki we wtorek 10 kwietnia o godzinie 8.41, w celu upamiętnienia katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, na terenie całego województwa na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe ■ Rada Miasta przyjęła kompromisowe stanowisko w sprawie sprawie przebiegu drogi S3 przez Świnoujście. Zgodnie z propozycją rady droga ekspresowa na terenie miasta ma częściowo przebiegać po nasypie, a częściowo-po estakadzie ■ W sobotę, tuż po godzinie 20.00 przed jeden z bloków przy ulicy Matejki zajechała policja, tuż za nią karetka pogotowia. Przyczyną była kłótnia i bójka w jednym z mieszkań. Prawdopodobnie jeden z uczestników awantury miał nóż... W wieżowcu przy Matejki 12 doszło do bójki pomiędzy dwoma członkami rodziny. Któryś z nich najprawdopodobniej użył noża. Mężczyzna został poszkodowany. Na miejsce przyjechali policjanci oraz ratownicy medyczni ■ Nowe oświetlenie Muzeum, czy równie drogie jak brzydkie? ■ W piątek w późnych godzinach wieczornych kilka patroli policyjnych poszukiwało na terenie miasta dwóch nastolatek, których życie i zdrowie mogło być zagrożone ze względu na wypitą dużą ilość alkoholu. Nietrzeźwa 13-latka i jej 14-letnia koleżanka zostały odnalezione w Parku Zdrojowym. Dziewczyny miały problemy z utrzymaniem równowagi, u jednej z nich stwierdzono po badaniu zawartość ponad 1,5 promila alkoholu. Jedna z nich trzeźwiała w szpitalu ■ Świnoujscy policjanci jeszcze raz zwracają się do mieszkańców Świnoujścia oraz turystów z prośbą o pomoc w poszukiwaniach 27-letniej Olgi Ujazda. Ktokolwiek widział zaginioną bądź ktokolwiek wie, gdzie może ona przebywać, proszony jest o pilny kontakt ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o informuję, że z powodu awarii sieci wodociągowej (pęknięcie rury) na ul.Toruńskiej nastąpi przerwa w dostawie wody od ul.Szkolnej do ul. Gdyńskiej. Planowany czas usunięcia awarii godz.15.00 ■ Podwójne miejsce w przedszkolu? W Świnoujściu czteroletnie dziecko przyprowadzane jest do dwóch różnych przedszkoli ■ Zmiana terminu koncertu NIE-poważnego Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia uprzejmie informuje, że nastąpiła zmiana terminu koncertu NIE-poważnego, organizowanego przy współudziale MDK w Świnoujściu. Koncert został przeniesiony na nowy termin 25 kwietnia 2018 roku, godz. 17.00 ■ Kończąca się kadencja to zwykle czas podsumowań, refleksji, satysfakcji. Dlatego nasz dziennikarz zapytał radnego Jacka Jurkiewicza o jego mijająca kadencję w radzie miasta - prosił o przedstawienie sukcesów najistotniejszych dla radnych, o to, czego udało się dokonać oraz jakie sprawy lub problemy były najtrudniejsze. Redakcja była także ciekawa opinii dotyczącej 15. lat urzędowania prezydenta Janusza Żmurkiewicza ■ Już wkrótce może się okazać, że urodzenie dziecka będzie można zgłosić przez internet. Dzięki temu udogodnieniu rodzice nie będą musieli fatygować się z pójściem do Urzędu Stanu Cywilnego ■ Groźny wypadek podczas pracy - mężczyzna został przygnieciony przez śmieciarkę. Do bardzo groźnego wypadku doszło w sobotę rano w dzielnicy nadmorskiej. Mężczyznę przygniótł samochód Remondisu. Poszkodowany został zabrany śmigłowcem LPR ■ Poseł Kornel Morawiecki ponownie składa interpelację w sprawie nieprawidłowości w Świnoujściu ■ Rada Miasta powołała komisję statutową , która zajmie się dostosowaniem statutu miasta do obecnie obowiązującego w Polsce prawa ■ Po długiej i burzliwej momentami dyskusji Rada Miasta uchwaliła Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasto Świnoujście na lata 2018-2028. W prognozie znalazły się m.in. środki na budowę promenady zdrowia, remont starej promenady i remont ul. Wojska Polskiego ■ Rada Miasta w Świnoujściu jednomyślnie postanowiła zlecić Komisji rewizyjnej skontrolowanie prawidłowości przygotowania i realizacji wycinki drzew i krzewów pod inwestycję "Kurort nadmorski Świnoujście - nowa wizja przestrzeni publicznej - Budowa promenady zdrowia" ■ Joanna Agatowska poprosiła o wykaz inwestycji na terenie Świnoujścia realizowanych w Świnoujściu w latach 2012 - 2017 których realizacja wiązała się z koniecznością rekompensowania miejsc parkingowych. Radna poprosiła o podanie ilości i lokalizacji takich miejsc ■ SLD o promenadzie Zdrowia: 47 mln złotych za inwestycję, która początkowo była szacowana na 24 mln złotych! Zobacz film! ■ Zamordowany we własnym mieszkaniu - sprawca podciął mu gardło. We wtorek po godzinie 16:00 policjanci weszli do jednego z mieszkań bloku przy ulicy Grunwaldzkiej 23 d. Po chwili przyjechał lekarz i ratownicy medyczni. W mieszkaniu zostały znalezione zwłoki - to starszy mężczyzna z podciętym gardłem. Zgon prawdopodobnie nastąpił już jakiś czas temu. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna jest ofiarą morderstwa. Na miejsce przyjechał prokurator oraz policja dochodzeniowa, którzy badają miejsce zbrodni ■ Już po raz trzeci miasto będzie kierowało zapytanie ofertowe w sprawie remontu sali w której odbywają się sesje Rady Miasta. Jak już wcześniej informowaliśmy, nie ma chętnych wykonawców, którzy podjęliby się tego zadania. Kiedy zatem remont ruszy? Tego na tę chwilę nie wiadomo ■ Uwaga na fałszywych policjantów! O próbie oszustwa metodą "na policjanta" zostali powiadomieni dziś świnoujscy stróże prawa. Ofiarą miała paść seniorka, która na szczęście nie dała się zwieść oszustom ■ U nas też oddają nienależnie pobrane 500 plus. Od 2017 roku do teraz było ponad 30 takich decyzji! ■ Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę, który posiadał ponad 3 promile w organizmie. 33-letni mężczyzna był wcześniej karany i posiadał dwa zakazy kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara więzienia do 3 lat ■ Skok na kasę! Zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku napadł na sklep. Chwile grozy przeżyła ekspedientka sklepu, która stanęła twarzą w twarz z zamaskowanym napastnikiem. Zaraz po wejściu do sklepu, mężczyzna grożąc nożem zażądał pieniędzy! Doszło do szarpaniny, napastnik złapał kobietę za gardło. W niedzielę około godziny 17:30 do jednego ze sklepów z artykułami monopolowo-tytoniowymi przy Placu Słowiańskim wszedł mężczyzna. Twarz miał zamaskowaną chustą ■ Znaleziono telefon Samsung s8+ do odbioru na komendzie policji w Swinoujsciu ■ Od dnia 19 marca do 31 maja 2018 r. wyłączony z ruchu zostaje odcinek ulicy Zalewowej od skrzyżowania ulicy Sąsiedzkiej do skrzyżowania ulicy Zalewowej z ul. Szmaragdową. Objazd odcinka nastąpi ulicą Szmaragdową. W związku z tym wyłączeniu ulegną przystanki o nazwie Zalewowa/Sąsiedzka dla linii nr 10 w obu kierunkach. Najbliższe przystanki: Sąsiedzka/Szkoła lub Zalewowa/Szmaragdowa ■ Komenda Miejska Policji w Świnoujściu odwołuje poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Pawłowskim ■