POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.02.2017, 17:49:30] • Międzyzdroje

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Gmina Międzyzdroje(fot. Andrzej Ryfczyński )

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Sobota [18.02.2017, 16:18:19] • [IP: 80.245.188.**]

Należalam do Klubu Wysokogorsiego" Watra" przy Spółdzielni" Slowianin", pamiętam że na tych klifach Robert Palus i inni klubowicze uczyli nas, ówczesną młodzież jak sie zjeżdża po linie, aby potem już w tatrach Wysokich wykorzystać tę umiejętność. Wspaniale jest powspominać...to były fajne czasy..

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:05:21] • [IP: 50.7.78.**]

MaRiO, pajac, to Ciebie zrobił i zapomniał zniszczyć. Nie wiedziałeś o tym deklu, że Żmur ma wpływ na całym świecie?! Widać, że jesteś niespotykanym durniem z wododupogłowiem skoro nie zajarzyłeś mojej ironii cymbale. Masz bardzo tępą mózgownicę. Żal mi Ciebie. Ja te klify zdobywałem, kiedy Ty za oknem wisiałeś w condomie.

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:28:13] • [IP: 80.245.188.**]

Na pierwszym zdjęciu zjeżdża Stefan W. na trzecim od końca Robert P..Klub jeszcze istnieje. Ostatni wyjazd w Alpy 31.07.2016 r. 4 osoby weszły na szczyt Allalin Horn 4028 m. Tadeusz K. uczestnik wypraw w Tatry, Alpy, do Iranu i w Himalaje.Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych członków Klubu Watra.

Gość • Piątek [17.02.2017, 10:07:40] • [IP: 81.190.170.***]

Pięknie Panie Andrzeju.Prosimy o więcej. Dawna mieszkanka Świnoujścia Ita

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:55:00] • [IP: 109.243.157.*]

Mistrzu Andrzeju, proszę tylko dodawać w podpisach pod zdjęciami DATY fotografii.

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:01:59] • [IP: 109.243.157.*]

19:33 - Władza woli dawac honorowe obywatelstwo towarzyszce Lech (kiedys odbierającej hołdy z trybuny 1-majowej, pilnującej realizacji" ideałów socjalistycznych" w szkole stanu wojennego), niż zasłużonemu fotografowi i kronikarzowi życia miasta.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:35:36] • [IP: 92.42.117.***]

Kto Pamieta że w Świnoujściu był taki wspaniały klub WATRA i jeżdziło sie z nim na obozy wspinaczkowe.Uff stare fajne dobre czasy nikt sie nie spieszyl i wszyscy cieszyli sie z zycia

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:32:49] • [IP: 109.243.157.*]

7:38 -A wiesz, że wydawała paszport na jeden wyjazd? Wiesz, że w zamian często żądała donoszenia (przypadki R.Kapuścińskiego, Wołoszańskiego, itd.)? A wiesz, że jeśli ktos się władzy naraził (czyli np. nie chodził na pochody 1-majowe lub spotykał sie w grupie ludzi o" antysocjalistycznych" poglądach), to NIE MIAŁ prawa wyjazdu z tego 'raju" socjalistycznego? Warto zdecydować sie na książki, poczytac trochę o tym okresie, byś wynurzył się wreszcie z oparów dawno umarłej propagandy PRL.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:32:13] • [IP: 92.42.117.***]

ty Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**] idz pajacu do szkoly i naucz sie goegrafi administracyjnej od kiedy na Lubiń i Wapnice ma wpływ Świnoujście i jego prezydent.Widac ze tam nie byles i nie wiesz ze tam nie ma zadnego hotelu tyle tylko ze Klif jest chroniony ustawa UM

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:28:02] • [IP: 50.7.78.**]

21:45:57 - Ja bardzo dobrze wiem, gdzie usytuowane były te klify i gdzieby kolwiek nie leżały pionowo w jakiejkolwiek gminie, to Fasola i tak postawi tam hotel, a Betonówa wyleje beton. Następny idzie do zalania betonem i postawieniu tam hoteli jest wulkan Etna. Podobno na Marsie geodeci też już działeczki pomierzyli na zlecenie nienasyconego Koperciaka.

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:26:52] • [IP: 188.146.86.***]

Pamiętajmy, że od początku od 1945 roku wyspa Wolin była powiatem wolińskim z siedzibą w Świnoujściu. I w Świnoujściu podejmowano wszelkie ważne decyzje nawet kulturalne, czy i kiedy będzie festiwal, koncert w Międzyzdrojach. Był dość długi okres kiedy to Międzyzdroje i okolice z Lubinem były dzielnicą administracyjną Świnoujścia. Tutaj jeździły czerwone miejskie autobusy, a wiele ulic zmieniono nazwę by się nie dublowały w adresach...

Gość • Piątek [17.02.2017, 07:38:00] • [IP: 62.69.229.**]

Ciężko było, komuna niszczyła ludzi, w sposób podstępny pozwalała nawet na wyjazdy do Iranu i pływanie jachtami!

Gość • Piątek [17.02.2017, 03:32:11] • [IP: 217.99.92.***]

To nie Świnoujście, , , , , , , , , proszę pilnować się bo nigdy już gmina Międzyzdroje nie będzie Świnoujściem a swoje inspiracje to może na fb tam ludzie się chwalą

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:54:57] • [IP: 164.127.29.**]

dziś ten klif tak nie wygląda jest o połowę mniejszy...i bardzo zarośnięty

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:15:29] • [IP: 80.245.179.***]

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**] Skoro nie kojarzysz żeby tam coś takiego było, powinieneś wiedzieć jak tam się dostać.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**]

Czy ten klif w takim stanie jak na fotografii istnieje do dzisiaj, bo jakoś nie kojarzę, żeby było tam coś takiego wysokiego. Jeżeli tak, to jak można się tam dostać ?

Gość • Czwartek [16.02.2017, 21:45:57] • [IP: 83.8.25.***]

Do IP.50.7,. 78 Klif Lubiński nie jest położony w Świnoujściu, tylko znajduje się na terenie gminy Międzyzdroje i jak nazwa wskazuje w Lubiniu. Chyba ktoś spał na lekcjach geografii.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**]

Teraz w miejscu tego klifu stoją hotele, bo Fasola sprzedał jak swoje, Betonówa zamówiła konwój gruch z betonem.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:49:24] • [IP: 178.255.44.**]

To wspina sie na wyżyny głupoty Maciarowicz...ale bez przydupasa Misiakiewicza, pozdrawiam Panie Andrzeju i zycze wiele zdrowia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:33:36] • [IP: 94.254.236.**]

Andrzeju, bardzo długo czekałem na TWÓJ" powrót". Tylko TY posiadasz konkretne materialne " DOWODY " ale również życiowe doświadczenia i wspomnienia związane ze Świnoujściem. Rządzący mają problemy z typowaniem kandydatów do tyt. " Honorowego Obywatela Miasta" . Mam nadzieję, że wreszcie komuś przypomni się autentyczny wspaniały mieszkaniec i KANDYDAT do tego tytułu.. . Ciągle zabiegany , zawsze i wszędzie rejestrujący swoim APARATEM wszystkie zdarzenia i wydarzenia w Swinoujściu.. Twoje zdjęcia przez wiele lat publikowane były w prasie krajowej, regionalnej i miejscowej. POLSKA na bieżąco poznawała jak żyje i jak rozwija się ŚWINOUJŚCIE !! Gratulujemy i DZIĘKUJEMY. .

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:13:00] • [IP: 46.231.62.***]

Kto zgadnie jak nazywa się osoba zjeżdżająca na linie z klifu?

Oglądasz 1-21 z 21
■ Na parkingu miedzy Netto a PEC - u biega króliczek. Zwierzatko jest wystraszone i nie daje się złapać, chowa się pod autami ■ "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o. z siedzibą w Świnoujściu informuje, iż w dniach 19.20.21 czerwca 2018 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu organizować będzie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w celu doskonalenia umiejętności prowadzenia działań ratowniczych i gaśniczych podczas pożaru autobusu, procedur alarmowania, powiadamiania i współpracy oraz umiejętności prowadzenia medycznych działań ratowniczych. Ćwiczenia będą prowadzone na prawobrzeżnej części miasta w dzielnicy Warszów w godz. 14:00 do 15:00. Prowadzenie ćwiczeń nie spowoduje utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwo osób mogących przebywać w tym czasie w pobliżu prowadzonych ćwiczeń ■
■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■