░ Szukasz pracownika ze Wschodu Rosja, Ukraina, Białoruś? Agencja zatrudnienia Rexstass zaprasza do kontaktu mail: biuro@rexstass.eu lub tel. +48 883 533 565 ul. Zielonogórska 32, Szczecin. www.rexstass.eu ░

POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.02.2017, 17:49:30] • Międzyzdroje

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Gmina Międzyzdroje(fot. Andrzej Ryfczyński )

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Sobota [18.02.2017, 16:18:19] • [IP: 80.245.188.**]

Należalam do Klubu Wysokogorsiego" Watra" przy Spółdzielni" Slowianin", pamiętam że na tych klifach Robert Palus i inni klubowicze uczyli nas, ówczesną młodzież jak sie zjeżdża po linie, aby potem już w tatrach Wysokich wykorzystać tę umiejętność. Wspaniale jest powspominać...to były fajne czasy..

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:05:21] • [IP: 50.7.78.**]

MaRiO, pajac, to Ciebie zrobił i zapomniał zniszczyć. Nie wiedziałeś o tym deklu, że Żmur ma wpływ na całym świecie?! Widać, że jesteś niespotykanym durniem z wododupogłowiem skoro nie zajarzyłeś mojej ironii cymbale. Masz bardzo tępą mózgownicę. Żal mi Ciebie. Ja te klify zdobywałem, kiedy Ty za oknem wisiałeś w condomie.

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:28:13] • [IP: 80.245.188.**]

Na pierwszym zdjęciu zjeżdża Stefan W. na trzecim od końca Robert P..Klub jeszcze istnieje. Ostatni wyjazd w Alpy 31.07.2016 r. 4 osoby weszły na szczyt Allalin Horn 4028 m. Tadeusz K. uczestnik wypraw w Tatry, Alpy, do Iranu i w Himalaje.Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych członków Klubu Watra.

Gość • Piątek [17.02.2017, 10:07:40] • [IP: 81.190.170.***]

Pięknie Panie Andrzeju.Prosimy o więcej. Dawna mieszkanka Świnoujścia Ita

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:55:00] • [IP: 109.243.157.*]

Mistrzu Andrzeju, proszę tylko dodawać w podpisach pod zdjęciami DATY fotografii.

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:01:59] • [IP: 109.243.157.*]

19:33 - Władza woli dawac honorowe obywatelstwo towarzyszce Lech (kiedys odbierającej hołdy z trybuny 1-majowej, pilnującej realizacji" ideałów socjalistycznych" w szkole stanu wojennego), niż zasłużonemu fotografowi i kronikarzowi życia miasta.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:35:36] • [IP: 92.42.117.***]

Kto Pamieta że w Świnoujściu był taki wspaniały klub WATRA i jeżdziło sie z nim na obozy wspinaczkowe.Uff stare fajne dobre czasy nikt sie nie spieszyl i wszyscy cieszyli sie z zycia

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:32:49] • [IP: 109.243.157.*]

7:38 -A wiesz, że wydawała paszport na jeden wyjazd? Wiesz, że w zamian często żądała donoszenia (przypadki R.Kapuścińskiego, Wołoszańskiego, itd.)? A wiesz, że jeśli ktos się władzy naraził (czyli np. nie chodził na pochody 1-majowe lub spotykał sie w grupie ludzi o" antysocjalistycznych" poglądach), to NIE MIAŁ prawa wyjazdu z tego 'raju" socjalistycznego? Warto zdecydować sie na książki, poczytac trochę o tym okresie, byś wynurzył się wreszcie z oparów dawno umarłej propagandy PRL.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:32:13] • [IP: 92.42.117.***]

ty Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**] idz pajacu do szkoly i naucz sie goegrafi administracyjnej od kiedy na Lubiń i Wapnice ma wpływ Świnoujście i jego prezydent.Widac ze tam nie byles i nie wiesz ze tam nie ma zadnego hotelu tyle tylko ze Klif jest chroniony ustawa UM

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:28:02] • [IP: 50.7.78.**]

21:45:57 - Ja bardzo dobrze wiem, gdzie usytuowane były te klify i gdzieby kolwiek nie leżały pionowo w jakiejkolwiek gminie, to Fasola i tak postawi tam hotel, a Betonówa wyleje beton. Następny idzie do zalania betonem i postawieniu tam hoteli jest wulkan Etna. Podobno na Marsie geodeci też już działeczki pomierzyli na zlecenie nienasyconego Koperciaka.

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:26:52] • [IP: 188.146.86.***]

Pamiętajmy, że od początku od 1945 roku wyspa Wolin była powiatem wolińskim z siedzibą w Świnoujściu. I w Świnoujściu podejmowano wszelkie ważne decyzje nawet kulturalne, czy i kiedy będzie festiwal, koncert w Międzyzdrojach. Był dość długi okres kiedy to Międzyzdroje i okolice z Lubinem były dzielnicą administracyjną Świnoujścia. Tutaj jeździły czerwone miejskie autobusy, a wiele ulic zmieniono nazwę by się nie dublowały w adresach...

Gość • Piątek [17.02.2017, 07:38:00] • [IP: 62.69.229.**]

Ciężko było, komuna niszczyła ludzi, w sposób podstępny pozwalała nawet na wyjazdy do Iranu i pływanie jachtami!

Gość • Piątek [17.02.2017, 03:32:11] • [IP: 217.99.92.***]

To nie Świnoujście, , , , , , , , , proszę pilnować się bo nigdy już gmina Międzyzdroje nie będzie Świnoujściem a swoje inspiracje to może na fb tam ludzie się chwalą

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:54:57] • [IP: 164.127.29.**]

dziś ten klif tak nie wygląda jest o połowę mniejszy...i bardzo zarośnięty

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:15:29] • [IP: 80.245.179.***]

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**] Skoro nie kojarzysz żeby tam coś takiego było, powinieneś wiedzieć jak tam się dostać.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**]

Czy ten klif w takim stanie jak na fotografii istnieje do dzisiaj, bo jakoś nie kojarzę, żeby było tam coś takiego wysokiego. Jeżeli tak, to jak można się tam dostać ?

Gość • Czwartek [16.02.2017, 21:45:57] • [IP: 83.8.25.***]

Do IP.50.7,. 78 Klif Lubiński nie jest położony w Świnoujściu, tylko znajduje się na terenie gminy Międzyzdroje i jak nazwa wskazuje w Lubiniu. Chyba ktoś spał na lekcjach geografii.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**]

Teraz w miejscu tego klifu stoją hotele, bo Fasola sprzedał jak swoje, Betonówa zamówiła konwój gruch z betonem.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:49:24] • [IP: 178.255.44.**]

To wspina sie na wyżyny głupoty Maciarowicz...ale bez przydupasa Misiakiewicza, pozdrawiam Panie Andrzeju i zycze wiele zdrowia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:33:36] • [IP: 94.254.236.**]

Andrzeju, bardzo długo czekałem na TWÓJ" powrót". Tylko TY posiadasz konkretne materialne " DOWODY " ale również życiowe doświadczenia i wspomnienia związane ze Świnoujściem. Rządzący mają problemy z typowaniem kandydatów do tyt. " Honorowego Obywatela Miasta" . Mam nadzieję, że wreszcie komuś przypomni się autentyczny wspaniały mieszkaniec i KANDYDAT do tego tytułu.. . Ciągle zabiegany , zawsze i wszędzie rejestrujący swoim APARATEM wszystkie zdarzenia i wydarzenia w Swinoujściu.. Twoje zdjęcia przez wiele lat publikowane były w prasie krajowej, regionalnej i miejscowej. POLSKA na bieżąco poznawała jak żyje i jak rozwija się ŚWINOUJŚCIE !! Gratulujemy i DZIĘKUJEMY. .

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:13:00] • [IP: 46.231.62.***]

Kto zgadnie jak nazywa się osoba zjeżdżająca na linie z klifu?

Oglądasz 1-21 z 21
■ Dzień Dziecka 2017. Zapachowy dym, mydlane bańki, magia i radość. Na tę imprezę zapraszamy nie tylko najmłodszych z okazji ich święta, ale również dorosłych. Magiczne show z Mikim Czarodziejem w roli głównej przeniesie nas w zaczarowany świat bajkowej zabawy. Miejsce – muszla koncertowa przy promenadzie. Kiedy? Sobota 3 czerwca 2017 r. Początek o godzinie 15.00. Zapraszamy. ■ Z estakadą na plażę. Pokazali, jak ma przebiegać trasa szybkiego ruchu S3. Siedem węzłów komunikacyjnych na odcinku Świnoujście – Troszyn, dwupasmowe jezdnie o szerokości sumie 7 metrów i – co bardzo ważne dla mieszkańców prawobrzeżnej części miasta oraz turystów – estakada nad ulicą Wolińską i linią kolejową, dzięki której można będzie bezpiecznie i najkrótszą drogą dotrzeć na plażę na Warszowie. Tak skrócie będzie wyglądał odcinek drogi szybkiego ruchu S3 przebiegający w granicach miasta Świnoujście. Budowę zaplanowano na lata 2019 – 2023. Zobacz zdjęcia ■ To była noc! Po imprezie disco polo dwudziestolatek wszedł na dach amfiteatru i... zasnął. Na nogi postawił wszystkie służby. Wszedł i cisza. Nie schodzi – alarmował w nocy policję pracownik świnoujskiego amfiteatru, który na dachu obiektu zobaczył jakiegoś mężczyznę. Wezwano strażaków… Kilka godzin wcześniej w amfiteatrze przy muzyce disco polo szalały tłumy. Na policję zadzwonił po godzinie 2. Była noc z piątku na sobotę. Opiekun amfiteatru zauważył na dachu obiektu nieznajomego mężczyznę. Wszedł na amfiteatr, ale pracownik nie widział, aby z niego schodził. Zapanowała cisza ■ Janusz Karp dyrektor departamentu edukacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zadeklarował w imieniu swojego resortu przejęcie opieki i finansowanie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Ministerstwo chce nie tylko utrzymywać szkołę ale także wprowadzać nowe kierunki kształcenia ■ Prezydent Janusz Żmurkiewicz: "Z przyczyn formalnych nadal nie możemy przystąpić do remontu / modernizacji ulicy Wojska Polskiego." ■ Prezydent Świnoujścia: "Do połowy czerwca zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy stałego połączenia tj. firmy, która zaprojektuje i wybuduje tunel pod Świną ■ We wtorkowy wieczór prezydent Janusz Żmurkiewicz spotkał się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Rozmawiał – jak dowiedział się nasz portal – na tematy związane z rozwojem naszego miasta. We wtorek wieczorem w Świnoujściu gościł Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Z promu Bielik przesiadł się do służbowej skody Urzędu Miasta i odjechał razem z prezydentem Świnoujścia w stronę Basenu Północnego ■ Strażacy świętowali swój dzień! Były awanse i odznaczenia! Na co dzień ciężko pracują ratując życie innym. Strażacy bo o nich mowa, 23 maja obchodzili swój dzień. Z tej okazji w KM PSP na Warszowie odbyła się specjalna uroczystość. Były awanse, odznaczenia i nagrody. Przed KM PSP w Świnoujściu, przy ulicy Barlickiego pojawili się nie tylko najważniejsi tego dnia strażacy, ale także zaproszeni gości, wśród nich prezydent Janusz Żmurkiewicz oraz Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Jacek Staśkiewicz ■ W piątek przy wiatraku Świnoujście żegna Zbigniewa Wodeckiego! To tutaj zaczynał swoją karierę. W Świnoujściu odkryto jego talent. Tu rozpoczął swoją karierę i przez lata był wiernym sympatykiem miasta na wyspach, w którym odpoczywał, śpiewał i grał. Wielu mieszkańców miasta miało okazję spotkać go podczas spacerów po promenadzie. Dziś nie ma Go już wśród nas. Świnoujście pożegnają Zbigniewa Wodeckiego na swój sposób – Jego muzyką, przy zachodzącym słońcu i symbolu miasta Wiatraku. Na ten niezwykły, pożegnalny koncert zapraszamy w najbliższy piątek 26 maja 2017 o godz. 20.40 przy Wiatraku na falochronie zachodnim ■ W środę, 24.05 br. wielkie ćwiczenia służb w szpitalu miejskim! ■ Plac w centrum miasta jest doskonałym miejscem, aby zaprezentować się dużej liczbie odbiorców. Tak właśnie było w przypadku grupy teatralnej pod wodzą Jadwigi Widawskiej. Kolorowo ubrane dziewczęta tańczyły w rytm muzyki Michaela Jacksona. Wszystko wiąże się z promocją nowego spektaklu, który będzie można obejrzeć już wkrótce ■ Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek znów odwiedzą Świnoujście! W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zapraszam na jedyne w swoim rodzaju spotkania językowe z udziałem: prof. Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka ■ Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu serdecznie zaprasza na Obchody Dnia Strażaka w KM PSP ul. Norberta Barlickiego 18, które odbędą się 23 maja 2017 roku o godzinie 11.00 ■ 1 i 2 czerwca międzynarodowe ćwiczenia wojsk w Świnoujściu! BALTOPS 2017 – największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczyna się w Szczecinie i Świnoujściu. Do zachodniopomorskich portów w czwartek i piątek (1 i 2 czerwca) wejdzie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw. Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce oraz okręty transportowo-minowe. Podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępni swoje pokłady dla zwiedzających ■ Zakończenie manewrów Mare Aperto. Czernicki w Porcie Arbatax. Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki zakończyli udział w międzynarodowych manewrach morskich u wybrzeży Sardynii ■ Joanna Agatowska, Jan Borowski, Zdzisław Merchelski i Andrzej Mrozek to skład komisji gospodarki morskiej Rady Miasta zatwierdzonej podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej. Rada zdecydowała również, że pracom komisji przewodniczyć będzie radny Andrzej Mrozek ■