POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.02.2017, 17:49:30] • Międzyzdroje

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Gmina Międzyzdroje(fot. Andrzej Ryfczyński )

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Sobota [18.02.2017, 16:18:19] • [IP: 80.245.188.**]

Należalam do Klubu Wysokogorsiego" Watra" przy Spółdzielni" Slowianin", pamiętam że na tych klifach Robert Palus i inni klubowicze uczyli nas, ówczesną młodzież jak sie zjeżdża po linie, aby potem już w tatrach Wysokich wykorzystać tę umiejętność. Wspaniale jest powspominać...to były fajne czasy..

Gość • Piątek [17.02.2017, 17:05:21] • [IP: 50.7.78.**]

MaRiO, pajac, to Ciebie zrobił i zapomniał zniszczyć. Nie wiedziałeś o tym deklu, że Żmur ma wpływ na całym świecie?! Widać, że jesteś niespotykanym durniem z wododupogłowiem skoro nie zajarzyłeś mojej ironii cymbale. Masz bardzo tępą mózgownicę. Żal mi Ciebie. Ja te klify zdobywałem, kiedy Ty za oknem wisiałeś w condomie.

Gość • Piątek [17.02.2017, 13:28:13] • [IP: 80.245.188.**]

Na pierwszym zdjęciu zjeżdża Stefan W. na trzecim od końca Robert P..Klub jeszcze istnieje. Ostatni wyjazd w Alpy 31.07.2016 r. 4 osoby weszły na szczyt Allalin Horn 4028 m. Tadeusz K. uczestnik wypraw w Tatry, Alpy, do Iranu i w Himalaje.Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych członków Klubu Watra.

Gość • Piątek [17.02.2017, 10:07:40] • [IP: 81.190.170.***]

Pięknie Panie Andrzeju.Prosimy o więcej. Dawna mieszkanka Świnoujścia Ita

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:55:00] • [IP: 109.243.157.*]

Mistrzu Andrzeju, proszę tylko dodawać w podpisach pod zdjęciami DATY fotografii.

Gość • Piątek [17.02.2017, 09:01:59] • [IP: 109.243.157.*]

19:33 - Władza woli dawac honorowe obywatelstwo towarzyszce Lech (kiedys odbierającej hołdy z trybuny 1-majowej, pilnującej realizacji" ideałów socjalistycznych" w szkole stanu wojennego), niż zasłużonemu fotografowi i kronikarzowi życia miasta.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:35:36] • [IP: 92.42.117.***]

Kto Pamieta że w Świnoujściu był taki wspaniały klub WATRA i jeżdziło sie z nim na obozy wspinaczkowe.Uff stare fajne dobre czasy nikt sie nie spieszyl i wszyscy cieszyli sie z zycia

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:32:49] • [IP: 109.243.157.*]

7:38 -A wiesz, że wydawała paszport na jeden wyjazd? Wiesz, że w zamian często żądała donoszenia (przypadki R.Kapuścińskiego, Wołoszańskiego, itd.)? A wiesz, że jeśli ktos się władzy naraził (czyli np. nie chodził na pochody 1-majowe lub spotykał sie w grupie ludzi o" antysocjalistycznych" poglądach), to NIE MIAŁ prawa wyjazdu z tego 'raju" socjalistycznego? Warto zdecydować sie na książki, poczytac trochę o tym okresie, byś wynurzył się wreszcie z oparów dawno umarłej propagandy PRL.

MaRiO • Piątek [17.02.2017, 08:32:13] • [IP: 92.42.117.***]

ty Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**] idz pajacu do szkoly i naucz sie goegrafi administracyjnej od kiedy na Lubiń i Wapnice ma wpływ Świnoujście i jego prezydent.Widac ze tam nie byles i nie wiesz ze tam nie ma zadnego hotelu tyle tylko ze Klif jest chroniony ustawa UM

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:28:02] • [IP: 50.7.78.**]

21:45:57 - Ja bardzo dobrze wiem, gdzie usytuowane były te klify i gdzieby kolwiek nie leżały pionowo w jakiejkolwiek gminie, to Fasola i tak postawi tam hotel, a Betonówa wyleje beton. Następny idzie do zalania betonem i postawieniu tam hoteli jest wulkan Etna. Podobno na Marsie geodeci też już działeczki pomierzyli na zlecenie nienasyconego Koperciaka.

Gość • Piątek [17.02.2017, 08:26:52] • [IP: 188.146.86.***]

Pamiętajmy, że od początku od 1945 roku wyspa Wolin była powiatem wolińskim z siedzibą w Świnoujściu. I w Świnoujściu podejmowano wszelkie ważne decyzje nawet kulturalne, czy i kiedy będzie festiwal, koncert w Międzyzdrojach. Był dość długi okres kiedy to Międzyzdroje i okolice z Lubinem były dzielnicą administracyjną Świnoujścia. Tutaj jeździły czerwone miejskie autobusy, a wiele ulic zmieniono nazwę by się nie dublowały w adresach...

Gość • Piątek [17.02.2017, 07:38:00] • [IP: 62.69.229.**]

Ciężko było, komuna niszczyła ludzi, w sposób podstępny pozwalała nawet na wyjazdy do Iranu i pływanie jachtami!

Gość • Piątek [17.02.2017, 03:32:11] • [IP: 217.99.92.***]

To nie Świnoujście, , , , , , , , , proszę pilnować się bo nigdy już gmina Międzyzdroje nie będzie Świnoujściem a swoje inspiracje to może na fb tam ludzie się chwalą

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:54:57] • [IP: 164.127.29.**]

dziś ten klif tak nie wygląda jest o połowę mniejszy...i bardzo zarośnięty

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:15:29] • [IP: 80.245.179.***]

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**] Skoro nie kojarzysz żeby tam coś takiego było, powinieneś wiedzieć jak tam się dostać.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 22:00:33] • [IP: 92.42.118.**]

Czy ten klif w takim stanie jak na fotografii istnieje do dzisiaj, bo jakoś nie kojarzę, żeby było tam coś takiego wysokiego. Jeżeli tak, to jak można się tam dostać ?

Gość • Czwartek [16.02.2017, 21:45:57] • [IP: 83.8.25.***]

Do IP.50.7,. 78 Klif Lubiński nie jest położony w Świnoujściu, tylko znajduje się na terenie gminy Międzyzdroje i jak nazwa wskazuje w Lubiniu. Chyba ktoś spał na lekcjach geografii.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:52:51] • [IP: 50.7.78.**]

Teraz w miejscu tego klifu stoją hotele, bo Fasola sprzedał jak swoje, Betonówa zamówiła konwój gruch z betonem.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 20:49:24] • [IP: 178.255.44.**]

To wspina sie na wyżyny głupoty Maciarowicz...ale bez przydupasa Misiakiewicza, pozdrawiam Panie Andrzeju i zycze wiele zdrowia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:33:36] • [IP: 94.254.236.**]

Andrzeju, bardzo długo czekałem na TWÓJ" powrót". Tylko TY posiadasz konkretne materialne " DOWODY " ale również życiowe doświadczenia i wspomnienia związane ze Świnoujściem. Rządzący mają problemy z typowaniem kandydatów do tyt. " Honorowego Obywatela Miasta" . Mam nadzieję, że wreszcie komuś przypomni się autentyczny wspaniały mieszkaniec i KANDYDAT do tego tytułu.. . Ciągle zabiegany , zawsze i wszędzie rejestrujący swoim APARATEM wszystkie zdarzenia i wydarzenia w Swinoujściu.. Twoje zdjęcia przez wiele lat publikowane były w prasie krajowej, regionalnej i miejscowej. POLSKA na bieżąco poznawała jak żyje i jak rozwija się ŚWINOUJŚCIE !! Gratulujemy i DZIĘKUJEMY. .

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:13:00] • [IP: 46.231.62.***]

Kto zgadnie jak nazywa się osoba zjeżdżająca na linie z klifu?

Oglądasz 1-21 z 21
■ Nasz Czytelnik poszukuje samochodu osobowego koloru seledynowego, jego kierowca bardzo źle potraktował kilkunastoletnią dziewczynkę. Jeżeli ktokolwiek zauważy jasno zieloną osobówkę proszony jest o kontakt z redakcją portalu iswinoujscie.pl 602 - 657- 344. Ostatni raz pojazd był widziany między sklepem Stokrotka, a pasażem Rondo ■ Na zachodzie Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie głównie silny i porywisty wiatr do 70-75 km/h oraz intensywny opad deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo na tym terenie oraz częściowo w centrum należy spodziewać się upałów, z temperaturą dochodzącą do 30°C/33°C ■ Kabaret Skeczów Męczących na fali! Nie wiemy, ile stopni będzie miał w tym roku Bałtyk, czy zmieścicie się na plaży ze swoim parawanem i czy rybka w smażalni na rogu nadal jest taka dobra. Wiemy natomiast, że wakacje nad morzem będą w tym roku niepowtarzalne dzięki Kabaretowi Skeczów Męczących ■ Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników ■ Grozi nam susza w kranach? Nadzieja w Zalewie i Mulniku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szykuje się na sytuację, która na razie wydaje się nam abstrakcją. Liczby są jednak nieubłagalne. Za kilka lat w naszym mieście będzie za mało wody pitnej. Czy uda się nam zapobiec tej sytuacji? Oprócz dostawy wody z ujęcia w Kodrąbka rozpatrywane są jeszcze dwa warianty ■ Doprowadzenie wody z Kodrąbka już nie tak korzystne? Położonemu nad Bałtykiem Świnoujściu za kilka lat zacznie brakować pitnej wody. Najgorzej będzie na Lewobrzeżu. - Liczymy się z brakiem możliwości zaspokojenia potrzeb w pełnej dostawie - mówi wprost Radosław Wrzeszcz z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ■ Z prawie 3 promilami zajmowała się niemowlęciem - policjanci odebrali dziecko pijanej kobiecie. Mogło dojść do tragedii, gdyby nie interweniowała policja. Matka dwumiesięcznego niemowlęcia była kompletnie pijana, gdy policjanci odbierali jej dziecko. Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Chopina. W piątek po godzinie 20.00 patrol policji podjechał przed kamienicę przy ulicy Chopina. Na miejsce wezwano również ratowników medycznych z lekarzem ■ Nie może być tak, że ludzie w biały dzień uciekają przed szczurami! - mówi w rozmowie z portalem iswinoujscie.pl wyraźnie zdenerwowana mieszkanka. Pani Jadwiga na własne oczy widziała, jak w sobotnie południe młode małżeństwo z dziećmi na rękach uciekało przed watahą szczurów. Wszystko wydarzyło się w samym centrum miasta, na Placu Słowiańskim. - Nie liczyłam ich, ale było ich dużo. Możliwe, że kilkanaście. Przebiegły przez Plac Słowiański i schowały się w pasie zieleni - opowiada Pani Jadwiga. Czy grozi nam plaga szczurów? ■