POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [11.01.2017, 08:03:59] • Świnoujście

Jak zaoszczędzić i nie kopcić z pieca węglowego

Jak zaoszczędzić i nie kopcić z pieca węglowego

fot. Andrzej Ryfczyński

Na naszym Pomorzu Zachodnim mamy super czyste powietrze dlatego, bo otaczają nas tysiące kilometrów oceanów, mórz i czysta Skandynawia. Większość wiatrów wieje z tamtego kierunku, dlatego powietrze jest niemal krystaliczne. Jednak my sami nie potrafimy tego docenić. Trujemy się na każdym kroku. Mamy stare samochody i stare piece do ogrzania domów. Nie kupujemy nowoczesnych oszczędnych pieców z dobrym spalaniem.

Opowiem Wam historię jednego pieca. Było to w połowie lat 80 ubiegłego wieku. Mój kolega wybudował dom jednorodzinny i był w trakcie montażu centralnego ogrzewania. Kupił ciekawej konstrukcji piec węglowy gdzie w opisie dowiedział się, że jest to nowa technologia spalania węgla w oparciu o Instytut Górnictwa w Katowicach i współpracy z podobnym instytutem w USA. Był problem z paleniem i samym rozpalaniem. Okazało się, że ten piec spalał tylko drobny węgiel i miał węglowy. Piec był wąski , głęboki i wysoki, palenisko miał odsunięte od brzegu i wąskie, małe. Zasypywanie było wysoko z drzwiczkami skośnymi wysuniętymi nieco przed piec pół metra wyżej od paleniska. Za paleniskiem na samym dole była komora spalania gazu węglowego. To tak jakby był tam drugi piec bez paleniska, a po obu stronach pieca były otwory na powietrze, które wyglądały jak zasłonki judaszy w drzwiach domowych. Właśnie tymi zasłonkami regulowało się spalanie gazu węglowego. W piecu raczej tlił się węgiel i wytwarzany gaz węglowy, który spalał się głębiej w komorze . Zasobnik na węgiel był o pojemności wiadra, może nieco więcej. Starczało to na 3 dni palenia. Był oszczędniejszy o 40-50% od innych tradycyjnych pieców na osiedlu. Po dobie spalania z góry w zasobniku pozostały węgiel można było wyjąć gołą ręką, pomimo 60 stopni Celsjusza na piecu.

Teraz podsumowanie. Kiedy po jakimś czasie, chyba 2- 3 latach przyszedł kominiarz czyścić kominy na osiedlu, przyszedł też do mojego kolegi. Budynek był dość wysoki. Kominiarz z pewnymi kłopotami po raz pierwszy wszedł na dach . Kiedy powrócił, zrobił wielką awanturę. Miał pretensje, że właściciel domu wysłał go do czyszczenia nieczynnego komina. Mało nie doszło do rękoczynów. Wtedy właściciel domu zaprowadził kominiarza do kotłowni, gdzie stał piec i było pełno miału i drobnego węgla na rozpałkę. Był szok.

"Po raz pierwszy w życiu w moim zawodzie z tym się spotkałem, by z pieca węglowego był czysty komin."- stwierdził kominiarz.

Podsumowanie. Jak na osiedlu wszyscy palili, to było czarno jak w piekle. Kominy kopciły, a u mojego kolegi nie było widać żadnego dymu. Tylko jak był silny mróz, było widać biały dymek pary i pewnie jakiś spalonych gazów. Po latach kontaktowałem się z fabryką, która była w Szczecinku, by zamówić taki piec dla mojego innego przyjaciela. Okazało się, że firma zaprzestała produkcji. Powód był prosty. Mało kto rozumiał technologię spalania, tak jak ten kominiarz, który stwierdził, że komin jest w środku szary, biały i nie ma sadzy, tak jak w nowych samochodach końcówka rury wydechowej jest jasna, a kiedyś była czarna. Tak wspaniałe piece stały na składach bez zainteresowania. Fabryka zbankrutowała i już nie produkuje. Ewidentny brak edukacji. Jeżeli chodzi o większość starych tradycyjnych pieców, to jest pewna rada oszczędnego palenia, bez nadmiernego wyrzucania z dymem węgla w powietrze. Piec piecowi nie równy, ale jest prosta zasada. Można przy samych drzwiczkach zasłonić około 15 % rusztów jeżeli są duże. Przed załadunkiem nowego węgla do pieca, żar należy szufelką podsypać jak najdalej w głąb. Węgiel zasypać na gołe ruszty bez żaru. Po zasypaniu kilka minut otworzyć powietrze na maksa, tak by wszystkie pyły się spaliły i piec osiągnął spalanie. Wtedy można przydławić palenisko, ale komin nie, chyba że jest silny wiatr, to wtedy komin dławimy. Po takim zasypaniu piec nie dymi. Powoli spala dokładnie, oszczędnie i dłużej o 30%. Po prostu najpierw spala tam głęboko w piecu, gdzie jest żar, a na końcu po wielu godzinach tuż przy drzwiczkach. Jeżeli to zrozumiemy, to w wielu przypadkach nie będziemy kopciuchami i zaoszczędzimy rocznie znaczą sumę pieniędzy. Przy okazji nie zanieczyścimy komina sadzą. Sadza to nie spalony węgiel przez nie prawidłowe spalanie, przez brak tlenu w piecu. Obserwujmy komin. Jak dymi, to znaczy, że piec jest za mocno dławiony i ma za dużą powierzchnię spalania na rusztach. Warto to testować i nie bać się zasypywać węgiel na gołe ruszty przy drzwiczkach, by tu węgiel spalał się na końcu po kilku godzinach od zasypania pieca.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Środa [11.01.2017, 18:37:34] • [IP: 95.91.227.***]

Przekladanic najlepszy troche plyt meblowych potem kilka butelek PET i znowu plyty i lobie patzec jak dym w czasie przyduchy staje sobie na blokach przy markiewicza jak na scianie, wspanialy widok.xd.

Gość • Środa [11.01.2017, 17:16:19] • [IP: 80.245.188.***]

Ja tez pale oponami bardzo kaloryczne paliwo polecam wszystkim

Gość • Środa [11.01.2017, 17:14:27] • [IP: 95.91.227.***]

Gość • Środa [11.01.2017, 11:29:10] • [IP: 108.29.78.***] do puszek wrzucaja na kod a do pieca plastik demokraci ...na tace dla kleru wrzucaja a do pieca smieci...katolicy.

Gość • Środa [11.01.2017, 16:18:47] • [IP: 83.21.49.**]

Nasz klimat jest pod wpływem Oceanu Atlantyckiego. Tam tworzą się fronty atmosferyczne. Powietrze dociera do nas z Atlantyku, Morza Arktycznego i Północnego. Do tego jeszcze nasz Bałtyk. Dlatego mamy tak wyjątkowo czyste powietrze, ale nie możemy tego bogactwa niszczyć. To nasz jeden z kilku ważniejszych atutów.

Gość • Środa [11.01.2017, 15:07:37] • [IP: 92.42.113.***]

A ja chcę podłączyć swój dom do PECu, ale oni nie chcą - mają inne priorytety.

Gość • Środa [11.01.2017, 14:59:43] • [IP: 188.146.169.***]

Gościu z 13, 47 - żenada. Jesteś jakimś nieukiem i do tego ślepy. Nasze miasto leży na Śląsku i ma złe powietrze, a dymy z kominów nie widać?? Jak masz problem ze sobą, to jedź na osiedla domków jednorodzinnych, to mieszkańcy ci wytłumaczy na czym polega czyste powietrze. Uważam że ten artykuł jest trafny i powinien mieć wpływ na dyskusję na ten temat. Zwłaszcza, że nie pamiętam by o tym problemie błośno dyskutowano w ratuszu przez ekipę prezydenta.

Gość • Środa [11.01.2017, 14:40:22] • [IP: 41.13.191.***]

Otaczają nas tysiące kilometrów oceanów hahahahahahah kto to pisał mieszkaniec Islandii?

Gość • Środa [11.01.2017, 14:28:32] • [IP: 95.129.226.**]

Nie jeżdzić autem chodzić pieszo. bo też KOPCI

Gość • Środa [11.01.2017, 14:08:01] • [IP: 80.245.180.***]

Daj każdemu nowy samochód

Gość • Środa [11.01.2017, 13:47:43] • [IP: 80.245.189.***]

STRAŻ MIEJSKA W GODZINACH PÓŻNO POPOLUDNIOWYCH OWINNNA PRZEJECHAĆ SIĘ SAMOCHODEM W REJONIE ULIC GDAŃSKIEJ, MALOPOLSKIEJ, SLĄSKIEJ, MARKIEWICZA I WIDZIELI BY JAK ZADYMIONE SĄ TE OKOLICE

Gość • Środa [11.01.2017, 13:16:03] • [IP: 62.69.254.***]

artykul wprowadza ludzi w blad. Wcale tak nie jest jak jest tu opisane. żenada.

Gość • Środa [11.01.2017, 13:00:55] • [IP: 37.47.135.***]

Czy 500 zł/m-c za gaz to dużo? (ogrzewanie domu 150m, wody, kuchenka gazowa)

Gość • Środa [11.01.2017, 13:00:06] • [IP: 37.47.137.***]

Najwięcej kopcą urzędasy

Gość • Środa [11.01.2017, 12:56:23] • [IP: 94.254.129.***]

G*sprzedają, to tym g* palimy!

Gość • Środa [11.01.2017, 12:52:33] • [IP: 37.8.215.***]

poczekajmy na remont ul. wojska polskiego/bedzie zabawa bedzie sie dzialo.wspolczuje mieszkancom posejdonu.

Gość • Środa [11.01.2017, 12:40:12] • [IP: 94.254.225.***]

a chca ratować kopalnie a zakazują palic weglem

Gość • Środa [11.01.2017, 12:04:15] • [IP: 93.94.184.*]

Z tym smogiem to jest pic na wodę chcą wepchnąć ludziom piece gazowe i elektryczne to trzeba zrobić nagonkę że to ich wina a kto poniesie koszty ani słowa a zarobią znowu cwaniaczki. Takie przyduchy powietrza zawsze były i będą bo natury nie zmienią.

Gość • Środa [11.01.2017, 11:29:10] • [IP: 108.29.78.***]

do puszek wrzucaja na kod a do pieca plastik demokraci

Gość • Środa [11.01.2017, 11:24:58] • [IP: 92.42.116.***]

Prawda jest taka, że przez lata paliliśmy" tani, nasz, polski węgiel", nie przejmując się jego jakością i technologia spalania (węgiel nie spalał się całkowicie, masa energii szla w komin, a nie grzała). W efekcie nikt nie inwestował w nowoczesne piece i mamy efekt. Syf i wstyd, a normy mamy bardzo łagodne. Gdyby obowiązywały u nas normy np. z Paryża, to alarm smogowy mielibyśmy przez większość roku. I nie chodzi u o CO2 i efekt cieplarniany, bo to bzdury, a o pyły.

Gość • Środa [11.01.2017, 11:23:08] • [IP: 178.238.252.***]

aleście ameryke odkryli!!od góry to paliłem 30 lat temu już.

Gość • Środa [11.01.2017, 11:18:00] • [IP: 95.129.228.**]

każde gospodarstwo domowe w mieście powinno być ogrzewane za darmo z PECU i tyle w temacie.

Gość • Środa [11.01.2017, 11:09:24] • [IP: 37.47.166.***]

Mam taką małą KOZĘ szamotową. Kiedy ją kupilem paliłem tradycyjnie, najpierw rozpalałem a gdy był już żar zaspywałem węglem. Bywało że podczas otwierania górnych drzwiczek w dolnej części dochodziło do wybuchów. Zacząłem śledzić temat w necie i nauczyłem się palenia od góry a jest to na zasadzie palenia świeczki, czyli zasypuję węgiel na wierzch trochę papieru kilka drewienek i wystarczy.kiedy rozpalę o 20 to do 16 dnia następnego piec jest gorący. Trzeba tylko po ustaniu intensywnego płomienia przymknąć szyber by komin nie wyssał za szybko ciepła. Polecam spróbować.

Gość • Środa [11.01.2017, 11:03:00] • [IP: 83.21.57.**]

Gość • Środa [11.01.2017, 08:19:02] • [IP: 37.7.128.**] na Markiewicza to mieszka kasta. My na Posejdonie nie mamy tyle kasiory

Gość • Środa [11.01.2017, 10:01:23] • [IP: 80.245.180.***]

Mamy bardzo bogate miasto ale Ci co nim rządzą nie potrafią chyba mądrze wydawać pieniędzy Już dawno wszystkie domy powinny byc podłączone do pecu tym bardziej ze nasz prezydent tez ma tam cos do powiedzenia Tak poza tym ten pec mniej zatruwa powietrze niz tych kilkaset domków.Mieszkamy w kurorcie czyste powietrze powinno byc priorytetem a my byśmy dłużej żyli.

Gość • Środa [11.01.2017, 09:56:32] • [IP: 78.159.93.***]

TYLKO PALENIE W PIECU" OD GÓRY " MIASTO WZOREM SAMORZĄDÓW Z POŁUDNIA POLSKI POWINNO ZORGANIZOWAĆ POKAZ PRAKTYCZNEGO PALENIA W PIECACH TĄ METODĄ-KONIECZNIE !!

Oglądasz 1-25 z 39
■ Poniedziałkowy wieczór. Nad miastem unosi się chmura dymu. Do naszej redakcji rozdzwaniają się telefony. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego wydarzyło się w Świnoujściu? Jeden z naszych Czytelników, mieszkający przy Placu Słowiańskim twierdzi, że gryzący dym dostał się do jego mieszkania. - Nie mogłem spać przez całą noc. Oczy mi łzawiły. Do dzisiaj mam czerwone oczy, jak u królika i boli mnie gardło. Mam podejrzenia, że nad miastem rozpylono jakiś gaz bojowy. Takie rzeczy robi się na poligonie! – opisuje zbulwersowany Czytelnik ■ Podziękowania dla świnoujskich policjantów za udowodnienie fikcyjnego zgłoszenia kradzieży samochodu. Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych przesłał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowania dla trzech świnoujskich policjantów, którzy prowadzili czynności służbowe w sprawie zgłoszenia kradzieży samochodu o wartości blisko 80.000 zł. Stróże prawa udowodnili zgłaszającemu zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniając wyłudzenie odszkodowania ■ Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Zapraszamy na piknik w muszli koncertowej ■ Smutny miś czeka na właściciela. W piątek, w sklepie Reserved została znaleziona zabawka. Teraz smutny miś czeka na swojego właściciela w sklepie, w dziale męskim ■ Znaleziono kluczyk do samochodu w Marinie Basenu Północnego 91 3219177 ■ Tajemnicza śmierć mieszkańca Świnoujścia w Holandii! 39 - latek miał podejrzane obrażenia ■ Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem – w porywach do 90 km/h, który może wystąpić na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w okresie od godz. 13.00 dnia 13 września do godziny 5.00 dnia 14 września 2017 roku ■ W poniedziałek około godziny 9 w okolicach ul. Malczewskiego zagubiono niemiecki dowód rejestracyjny. Dla uczciwego znalazcy przewidziana nagroda nr tel 503456905 ■ Niedziela: Na mieszkańców miasta padł blady strach. W biały dzień na ulicach grasował psychopata - zaatakowaną kobietę zabrało pogotowiie. Okazało się, że to... ■ Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w Świnoujściu. Marynarz, który zginął w Szwecji, służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Informację potwierdził Radiu Szczecin rzecznik flotylli komandor Jacek Kwiatkowski ■ Świnoujski magistrat ma nowy samochód! To skoda fabia 1.0. Urząd Miasta w Świnoujściu wzbogacił się o nowy samochód. W tym roku miasto zakupiło osobową skodę fabię 1.0. Nowa skoda zastąpiła wysłużoną 14 - letnią skodę. Nowy samochód ma silnik benzynowy. Nowa skoda jest koloru szarego ■ Taki piesek szuka właściciela. Nasz Czytelnik przygarnął psa widocznego na zdjęciu i za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl chce odnaleźć jego właścicieli. Czworonóg błąkał się na terenie ogrodów działkowych Krzywa, teraz czeka na swojego pana ■ 5 września – to pierwszy dzień, gdy świnoujska młodzież zasiadła w szkolnych ławkach. To właśnie w tym dniu, jeden z naszych Czytelników natrafił przed szkołą przy ulicy Witosa na woreczek z białym proszkiem. Wszystko wskazuje na to, że w środku znajdują się narkotyki. Mieszkaniec przyszedł z tym do redakcji. – Znalazłem to na chodniku, na wprost drzwi - mówi ■ Pracownik budowy zasłabł w trakcie pracy! Mężczyznę reanimowano na strażackim wysięgniku. Niestety, pomimo ponad dwu godzinnej reanimacji 45 -letni mężczyzna zmarł ■ Powożąca próbowała uciec. Miasto zajęło konia. Podczas kontroli stanu zwierząt ciągnących świnoujskie bryczki, Straż Miejska zajęła konia, którego stan zdrowotny absolutnie nie zezwalał na pracę. Miał liczne otwarte rany, otarcia, połamane przednie kopyto, nie był w ogóle podkuty. Powożąca nie posiadała żadnych dokumentów konia ■ Otwarcie nowej szkoły na prawobrzeżu! Będzie kształciła przyszłych ślusarzy i operatorów obrabiarek ■ Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście na lata 2017 - 2027 przyjęty! Po wielu miesiącach konsultacji, wycieczek studyjnych, spotkań z mieszkańcami, a wreszcie dyskusji radnych Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu który określa działania rewitalizacyjne na terenie gminy miasta Świnoujście w ciągu najbliższych dziesięciu lat ■ Zaginęły dwa psie paszporty (UE PASS - niebieskie książeczki wyglądem zbliżone do zwierzęcych książeczek zdrowia)!!! Paszporty są wydane na terytorium Niemiec, wystawione na psy Kalle i Akiro. Znalazca proszony o kontakt z .......... lub Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, ul Karsiborska 14, tel. 733-746-143 ■ Znaleziono telefon komórkowy marki LG około godziny 17 w okolicy MC Donalda. Zguba czeka do odbioru w kasie restauracji ■ Zaledwie dwa dni minęły od pożaru opuszczonego budynku przy starej promenadzie, a straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. W nocy z soboty na niedzielę Visus znów stanął w płomieniach. Tym razem ogień wybuchł w dwóch miejscach ■ Ratownicy medyczni potrzebowali pomocy! W budynku pogotowia zagnieździły się osy ■ Portfel, znaleziony wczoraj, jest już w rękach właścicielki ■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■