POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.10.2015, 15:58:45] • Świnoujście

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Po 10 dniach niewoli orzeł bielik trafił na wolność. Bielika osobiście wypuścił Pan Krzysztof Chomicz, który jakiś czas temu z ogromnym poświęceniem uratował ptaka z grząskiej mazi. Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego asystowali przy całym przedsięwzięciu. Orzeł był w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Nakarmiony, oraz odrobaczony odleciał w kierunku swojej dotychczasowej czatowni. Ptak był transportowany w specjalnym worku, aby nie uszkodził sobie skrzydeł.



Przypomnijmy, dokładnie 25 września ptak trafił do Wolińskiego Parku Narodowego, po tym jak bohaterskim czynem popisał się Pan Krzysztof Chomicz, który uratował orła z grząskiej mazi. Ptak trafił pod opiekę pracowników Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie był karmiony oraz dokładnie czyszczony.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

- To ludzie zgotowali mu ten los i to ludzie przyrócili orła z powrotem do natury- mówi portalowi iswinoujscie.pl Krzysztof Chomicz.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Ptak został wypuszczony na wolność przed mostem karsiborskim, tuż przy przeprawie promowej Karsibór. Towarzyszyło mu lekkie zdezorientowanie, gdyż nie wiedział gdzie się znajduję. Gdy tylko został wypuszczony to zatrzymał się na drzewie i poleciał w miejsce, skąd został uratowany.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Bielik był obrączkowany w kwietniu tego roku i należy do Nadleśnictwa Międzyzdroje. Miejmy nadzięję, że mając obrączkę oraz numery będziemy mogli śledzić jego dalsze losy.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 38

Edward Leszczyński • Środa [07.10.2015, 22:52:43] • [IP: 79.184.241.***]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

Edward Leszczyński • Środa [07.10.2015, 12:37:36] • [IP: 46.112.130.**]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

Gość • Środa [07.10.2015, 09:21:21] • [IP: 62.69.241.**]

Panie Edwardzie, czy pan myśli lub miał taką nadzieję, że w WPN pracują przyrodnicy? Pracowałem tam i wiem, że tak nie jest i nie było. Ranne zwierzę to problem czy inaczej poszkodowane. Mało tego nie było nigdy profesjonalnej opieki, bo niby kto? Lek wet co leczy sierść piesków i kotków lub ewentualnie zna się na krowie? Już jakiś czas są specjalizacje, jednak brak fachowców z dziedziny dzikich zwierząt i podejście w takich przypadkach jak ten jest groteskowe. Empatia w WPN? Proszę bo się rozpłacze i umrę ze śmiechu. Gdyby nie media to bielik nie byłby może eksponatem ale skamieniałością. Tak źle jeszcze nie było tam.

Gość • Środa [07.10.2015, 00:12:32] • [IP: 46.114.71.**]

szacun dla wszystkich co pomogli, , bielikowi bagiennemu"

Edward Leszczyński • Wtorek [06.10.2015, 21:35:22] • [IP: 46.112.116.**]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

katarzyna • Wtorek [06.10.2015, 12:04:06] • [IP: 178.238.252.**]

BRAWO! JEST PAN DZIELNYM CZŁOWIEKIEM...ZYCZĘ PANU POWODSZENIA!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 11:48:45] • [IP: 62.69.203.***]

Burek • Wtorek [06.10.2015, 09:10:25] - To się nazywa cynizm i jest gorsze od chamstwa. I żadna informacja o bieliku już tu nie pomoże, trzeba się wziąć za ten własny cynizm.

ryynio • Wtorek [06.10.2015, 10:59:05] • [IP: 83.249.31.**]

poleciał na drzewo gdzie było inne ptactwo, gniazdo orłów jest na innym drzewie, oby znalazł rodziców bo umrze z glodu, super wyglada w tym zółtym kubraczku, jak gladiator

Gość • Wtorek [06.10.2015, 10:48:08] • [IP: 178.238.251.***]

Orzeł. ... symbol państwa polskiego wprawdzie nie biały. .. ale uratowany u nas w Mieście - może to coś oznacza. Piękne dzięki za ten wspaniały gest, nie każdego na to stać by uratować zwierzę czy ptaka. Przecież dla wielu to tylko zwierzę, tylko ptak ale dla wielu z nas to jednak polski orzeł!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 10:14:19] • [IP: 2.242.170.***]

Super dla bielika i dla tych wszystkich wspanialych ludzi, oby takich wiecej!!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:42:40] • [IP: 62.69.241.**]

Zestresowany bielik maksymalnie. Mówiłem tyle razy, żeby zakryć głowę ptaka. Sami znaFcy jak widać. Nie raz, nie dwa ratowałem bieliki i nikt nie pisał o tym i nie robił szumu, ptaki leciały do ośrodków rehabilitacyjnych na inny kontynent bo w Polsce nie było jeszcze. I wszystko po cichu bo tutaj by kazano je uśpić lub zamknąć na dożywocie w WPN. I zapomnijcie o pomocy weterynaryjnej bo tutaj nie ma ludzi znających się na czymś większym od kanarka czy nimfy. Ale co ja wiem...

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:36:54] • [IP: 83.8.169.*]

poza tym żaden ptak nie jest własnością nadleśnictwa..po prostu gniazduje w lesie.oj.redaktorze

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:33:56] • [IP: 83.8.169.*]

jest tylko jedno ale-bielik nie jest orłem.bielik to bielik..no ale pan redaktor trochę nie doczytał...jak i w innych sprawach.pisze to ten zły człowiek lasu

Burek • Wtorek [06.10.2015, 09:10:25] • [IP: 46.112.212.***]

Do IP;46.112.109**- Mój Drogi, a kto Ci powiedział, że nie jestem chamem. Ale i tak Cię uwielbiam!. Pozdrawiam z całego serducha i więcej odwagi - pisz jasno - całuje w zadek!.

homo homini lupus est • Wtorek [06.10.2015, 07:41:42] • [IP: 46.112.109.**]

Dobrze oczywiście, że uratowano ptaka. Ja jednak nazywam takie rozczulanie się bielikiem" łatwymi wzruszeniami". O wiele trudniej o ludzkie odczucie empatii, gdy portal kolejny raz napisze o bezdomnych. Wtedy nie ma granic okrucieństwo u niedawnych wrażliwców płaczących nad losem zwierząt...

Gość • Wtorek [06.10.2015, 07:29:50] • [IP: 46.112.109.**]

20:32 -Burek, oburzasz się na" tyle chamstwa wokół", a co wczoraj napisałeś o pewnej prominentnej urzędniczce miasta, obecnej w spółce, że ona całuje kogoś w. ..- tu nie dokończę z przyczyn cenzuralnych (wpis z 5 X, g.12:16:55).

Gość • Wtorek [06.10.2015, 06:26:03] • [IP: 80.245.189.***]

NO I POCO TEN CAŁY SZOŁ, NIEPOTRZEBNE STRESOWANIE PTAKA. DLA GWIDORSTWA ?

Anula • Poniedziałek [05.10.2015, 22:30:18] • [IP: 178.238.252.***]

Serdeczne pozdrowienia dla Pana Krzysztofa. I Wielki Szacun.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 21:33:48] • [IP: 83.11.149.***]

Wielki szacunek, dla tego Pana ! Narażał własne życie, ratując orła.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 21:25:49] • [IP: 88.156.234.***]

Wiele razy trzymałem w ręku ptaka, ale orła jeszcze nigdy! Zazdroszczę p. Krzysztofowi, bo było co potrzymać:)

• Poniedziałek [05.10.2015, 21:14:39] • [IP: 46.112.109.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Burek • Poniedziałek [05.10.2015, 20:32:40] • [IP: 46.112.23.**]

Czapki z głów, panie Krzyśku!. Wśród tego zalewu chamstwa, taka dobra, pozytywna wiadomość. Takie niby nic, jedno małe orle życie, ale ilekroć spojrzę w niebo i zobaczę orła, pomyślę, że to właśnie ten - orzeł błotny -, który dzięki panu jest piękny i wolny. Wielki szacun!.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 20:04:20] • [IP: 46.112.109.**]

Z bielikami, czy orłami jest tak jak z Małyszem kiedyś, jak ze Stochem - przykuwa ta kwestia uwagę wszystkich, bo wiąże się to z archetypem:" wzlot wysoko, lot, bycie ponad wszystkim". Ludzi ujmuje uwolnienie stworzenia latającego, przywrócenie mu jego królowania, jego przewagi.Tylko jeden cień biegł przez wpisy pamiętnego dnia, gdy opublikowano notatkę o tym - niemal nie zauważono kwestii koncertu na rzecz hospicjum, a zasypano forum wpisami o bieliku. Brawa za bielika, ale...

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 19:45:34] • [IP: 80.245.181.***]

w relacji TVN-u, ani jednego słowa o tym, że pan Krzysztof Chomicz jest mieszkańcem Świnoujścia.

Ma • Poniedziałek [05.10.2015, 19:38:43] • [IP: 46.112.90.***]

fajna sprawa uratować Orła Bielika ptaka pod ochroną nareszcie coś normalnego i przyjemnego co miło się czyta i ogląda na necie Szacunek dla tego Pana :) !

Oglądasz 1-25 z 38
■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■