POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [10.01.2011, 21:45:08] • Świnoujście

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Lodołamacz w główkach świnoujskiego portu.(fot. Archiwum autora )

W styczniu 1891 roku cesarz Niemiec Wilhelm II uczestniczył na pokładzie lodołamacza „Berlin” w rejsie ze Świnoujścia do Szczecina.

Do odbycia owej podróży Wilhelm II został zaproszony przez kupców i przemysłowców szczecińskich, chcących przybliżyć mu problemy związane z żeglugą na wodach Zalewu Szczecińskiego i zatoki Pomorskiej w okresie zimowym. Przed stu z góra laty tor wodny na Zalewie był praktycznie od grudnia a nawet końca listopada do marca niemal całkowicie zalodzony. Tegoroczna i ubiegłoroczna zima powoli ten dawny stan zaczynają nam znowu przypominać. W takich to warunkach funkcjonowanie żeglugi i utrzymanie rytmicznych dostaw węgla drogą wodną dla szczecińskiego przemysłu, uzależnione było od posiadania kosztownej w budowie i eksploatacji flotylli lodołamaczy. Ponieważ apetyty szczecińskich fabryk na dostarczany angielski węgiel były coraz większe, zapewnienie bezpiecznej żeglugi w każdej porze roku, było niezwykle ważna sprawą. Szczecińscy przemysłowcy i kupcy czynili wówczas starania o uzyskanie państwowego wsparcia dla budowy nowych, sprawniejszych lodołamaczy. Te którymi dysonowano, nie zawsze bowiem z zadaniem tym sobie radziły.

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Cesarz Wilhelm II w otoczeniu oficerów marynarki. (fot. Archiwum autora )

Przyjmując zaproszenie Wilhelm II przybył wraz z całą świtą z Berlina do Świnoujścia, specjalnym pociągiem 13 stycznia 1891 roku we wczesnych godzinach porannych. Po porannej kawie udał się na pokład jednego z trzech lodołamaczy, oczekujących przy nabrzeżu w rejonie Kapitanatu Portu. Ten, na którym znakomity gość i berlińska świta podróżować miała, nosił nazwę „Berlin” i został naturalnie wcześniej, odpowiednio przygotowany. Wszystkie pomieszczenia wyłożone zostały dywanami, na ścianach znalazły się obicia i obrazy. W wydzielonej części ogromnej ładowni węgla, zbudowano salon bankietowy i bufet. Odpowiednio też „spreparowany” został mostek kapitański a wszystkie korytarze i pomieszczenia, w będące jeszcze wówczas rzadkością oświetlenie elektryczne.

Na mały w końcu stateczek zaokrętowała się imponująco wielka świta, niemal taka, jaka towarzyszy współczesnym nam ojcom narodu. Cesarzowi towarzyszył mianowicie marszałek dworu, dwaj adiutanci w randze generałów, dodatkowo, jako adiutant wyższy rangą oficer marynarki wojennej, dowódca cesarskiej floty, dwaj adiutanci ochrony, lekarz przyboczny, tajny radca gabinetu, a także nadworny bibliotekarz z podręcznym cesarskim księgozbiorem. Na pokładzie gęsto rozmieszczono marznących niemiłosiernie na 10 stopniowym mrozie lejbgwardzistów, dzisiaj nazywanyh prozaicznie BOR-owikami. Naturalnie, nader skutecznie przeszkadzali oni załodze w manewrach. Całą sytuacje skwitował lakonicznie dowódca „Berlina”, odziany w galowy mundur, kapitan Marx, nazywając swój statek „pływającą menażerią”. Dodać należy, że na dwóch pozostałych lodołamaczach sytuacja nie była dużo lepsza. W znacznie gorszych warunkach już bez dywanów i sali bankietowej płynęli na nich inni dygnitarze z Berlina, Szczecina oraz miejscowa śmietanka kapitału. Razem ponad 80 osób.

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Zalodzony port świnoujski.(fot. Archiwum autora )

Punktualnie o 8-ej rano kawalkada odbiła od nabrzeża, biorąc kurs na główki świnoujskiego portu. Lodołamacze wyszły poza falochron, w kierunku oddalonego o około pół mili pola lodowego, celem zademonstrowania manewrowych i skuteczności torowania drogi przez lód. Pogoda była znakomita, zatem cesarz czas dłuższy przebywał na skrzydłach kapitańskiego mostku, względzie na pokładzie. Jak to zwykle bywa, piejący z zachwytu lokalny żurnalista tak to opisał: „ Cesarska wysokość wykazał niezwykłe zainteresowanie i rzadko spotykaną znajomość rzeczy”. Jak z dalszej relacji wynika, Cesarz Pan wychylał się nawet za burtę by ocenić grubość lodu. Ba nawet do maszynowni zaglądnął, dla wsłuchania się w pracę silnika. Tamże wykazał cesarska troskę o to, czy pracujący na dole mechanicy i palacze mają wystarczająco dobre powietrze.

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Cesarz na mostku kapitańskim, rycina współczesna.(fot. Archiwum autora )

Po około godzinnym płynięciu na północ, kawalkada lodołamaczy wykonała zwrot przebijając się przez zalegający na Zatoce Pomorskiej lód i skierowała się do główek świnoujskiego portu. Tuż przed falochronem, cesarski lodołamacz z należytymi honorami salutowany był przez amerykański statek pasażerski „Polaris”, będący w drodze do Kopenhagi. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem wejście do portu lodołamacza z cesarzem na pokładzie uhonorowano salutem 30 salw armatnich z nadmorskiej twierdzy. Wzdłuż nabrzeża zaś, aż czarno było od tysięcznych tłumów witających jego cesarską wysokość. Związki strzeleckie, strażacy, związek kobiet, chóry, orkiestra i wreszcie gapie. Oddajmy znowu głos dziennikarzowi anno 1891: „Zaległa cisza i rozbrzmiały pierwsze dzwony ody na cześć cesarskiego gościa. Nagle nad orszakiem cesarskim przeleciało stado dzikich gęsi i niezwykła o tej porze para królewskich ptaków, łabędzi, jakby i one cześć swą oddać chciały”. Ucz się młoda i starsza generacjo świnoujskich dziennikarzy, jak relacjonować np. imprezę z udziałem miejscowych osobistości!

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Lodołamacz „Stettin” na wejściu do portu w Świnoujściu, 1935.(fot. Archiwum autora )

Około 10.30 lodołamacze ponownie odcumowały i przy wtórze syren okrętowych, kanonady fortecznych dział i patriotycznych pieśni, wzięły kurs na Zalew Szczeciński naturalnie przez kanał, dziś Piastowskim a wówczas Cesarskim zwany. Oszczędzę Czytelnikom kolejnych dziennikarskich zachłyśnięć sprzed 120 laty, choć były one naprawdę śliczne. Wspomnieć tylko można, że cała droga do Szczecina była należycie udekorowana, zaś tłumy na zamarzniętym Zalewie towarzyszyły kawalkadzie do późna. Już po zapadnięciu zmroku witał Szczecin cesarza Wilhelma II. Naturalnie były fajerwerki, pochodnie, delegacje, przemówienia. Jednym słowem „Cysorz to miał klawe życie…”

Efekty wizyty nie były rewelacyjne. Na nowy lodołamacz przyszło jeszcze dość długo czekać. Nazywał się on „Stettin”, przeżył ostatnia wojnę i pływa nadal jako statek muzeum z załogą składającą się z emerytów – pasjonatów. Będąc nadal sprawnym cumował także w Świnoujściu na przełomie lipca i sierpnia1998 roku.

Cesarz na lodzie. Cz. 2

Lodołamacz „Stettin” stan obecny. (fot. wikipedia.pl )

W jego kapitańskim salonie wisi zdeponowany przez obecnego właściciela obraz, będący wierną kopią tego, który wisi w świnoujskim muzeum. I praktycznie nikt nie wie, który jest oryginałem, a który kopią. Może obydwa są kopiami, a może obydwa oryginałami ? Artyści malarze sprzed ponad stu laty też potrzebowali pieniędzy…


źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Środa [19.01.2011, 14:12:53] • [IP: 62.69.239.***]

proszę zwrócić uwagę za stronę www.facebook.com/konstelacja.szczecin jest ktoś, kto jeszcze interesuje się Parlowami :-) Co prawda chodzi o krewną Roberta, wielką aktorkę, Ditę Parlo, ale. ..

J. Pluciński • Sobota [15.01.2011, 18:44:55] • [IP: 80.245.191.***]

Drogi Czytelniku z godz. 15.31, ma Pan w pełni rację. Jest to zdjęcie malowidła olejnego. W lewym narożniku, przy dużym powiększeniu, odczytać nawet można nazwisko malarza. Pozdrawiam. J.P.

J. Pluciński • Sobota [15.01.2011, 18:00:29] • [IP: 80.245.191.***]

Odpowiadam czytelnikowi z godz. 15.31. Jest to naturalnie zdjęcie obrazu olejnego. Wszystkie uwagi Pana są słuszne. Pozdrawiam. J.P.

Gość • Sobota [15.01.2011, 15:31:09] • [IP: 83.21.147.***]

Piękna fotka falochronu strony wschodniej, tylko coś tu nie pasuje. Flaga na lodołamaczu. brak anten radarowych. Co wskazuje że fotka była wykonana przed 46 rokiem - wtedy nie było kolorowych klisz fotograficznych takiej jakości.To wygląda na fotografię obrazu...Kto to wyjaśni.

Gość • Piątek [14.01.2011, 23:31:28] • [IP: 178.238.251.***]

Bo to nasze kresy.

Gość • Piątek [14.01.2011, 15:26:42] • [IP: 217.119.70.***]

Znowu jak za szlacheckich czasów, Polska zwrócona jest na wschód, a nie na zachód. Zabiegamy o względy i wpływy na Ukrainie, Białorusi, w dalszej Rosji, nawet na Litwie i Łotwie, ale nie w bliskich landach niemieckich, w Skandynawii, Czechach, olewając rubieże na zachodzie, nad Odrą i Bałtykiem, a zabiegając o głosy na Podkarpaciu, Podlasiu, na Lubelszczyźnie... co dotyczy i prawicy i lewicy... i niedługo szybciej będzie do Berlina UBB, niż do Szczecina PKP...

Gość • Czwartek [13.01.2011, 12:23:33] • [IP: 77.253.124.***]

A czy ktokolwiek ściągnie teraz do Świnuojscia i nad Zalew prezydenta Komorowskiego, albo kanclerza Tuska? Może wtedy i tunel, albo grobla do Szczecina powstałyby?

Gość • Środa [12.01.2011, 07:13:12] • [IP: 80.245.186.**]

Szczecin nie jest miastem nadmorskim!

Gość • Wtorek [11.01.2011, 20:23:54] • [IP: 83.21.161.***]

Świnoujście miało hutę Bessemera, znajdowała się na Warszowie w miejscy gdzie dzisiaj znajduje się stacja benzynowa Orlenu.kiedy ona powstała jakie były jej losy do 45 roku. Widziałem" gruchę" celowo zaczopowaną przez pozostawienie w niej zastygłego wsadu, Niemcy nie chcieli aby służyła Polakom, obok był uszkodzony piec żeliwiak.Wszędzie był piasek formierski i formy odlewnicze, komin stał jeszcze do początku lat 50 -tych. ..To byłby ciekawy temat z historii Świnoujścia tak jak historia elektrowni Świnoujścia której ruiny straszyły do lat 60-tych.

Gość • Wtorek [11.01.2011, 17:37:14] • [IP: 83.21.140.**]

na prawdę cesarz to miał klawe życie ;)

Gość • Wtorek [11.01.2011, 16:20:31] • [IP: 92.42.113.***]

"Stettin" cumował w Świnoujściu także 26 lipca 2006 roku. Osobiście robiłem mu w tym czasie foty.

Gość • Wtorek [11.01.2011, 13:11:00] • [IP: 83.21.161.***]

To daleka historia co kogo obchodzi że 120 lat temu kaizer odwiedził Swinemunde, Zainteresowani mogą być historycy.Ciekawszy temat to wpływ I wojny światowej na losy Świnoujścia, tak jak ciekawy artykuł o nalocie dywanowym z II wojny

Gość • Wtorek [11.01.2011, 08:24:15] • [IP: 217.97.193.***]

Panie Doktorze. Piękna opowieść, ale na koniec bardzo mocno uprościł Pan historię szczecińskich lodołamaczy. Stettin powstał dopiero w 1933 roku kiedy już dawno o cesarzu zapomniano. W" międzyczasie" parę innych jednostek łamało lód na torze wodnym do Szczecina. Poza tym w 1891 roku cesarz płynął świeżo co oddanym do użytku, choć jeszcze nieukończonym Kanałem Piastowskim (wówczas Cesarskim), czy te wizyta nie miała na celu przede wszystkim wizytowania budowy nowego połączenia Szczecina z morzem? To dopiero otwarcie tego kanału otworzyło Szczecin na morze i rozpoczęło nowożytna historię portu w Szczecinie i umożliwiło powstanie słynnej z budowy największych transatlantyków stoczni Vulcan.

Gość • Poniedziałek [10.01.2011, 22:30:01] • [IP: 80.54.123.**]

dobre moze ktorys z nich to fals z epoki

Oglądasz 1-14 z 14
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■