POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [03.01.2011, 07:47:22] • Świnoujście

Cesarz na lodzie cz. 1

Cesarz na lodzie cz. 1

Obraz z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.(fot. Sławomir Ryfczyński )

Jakieś 30 lat temu, a może i więcej, kiedy to pełniłem funkcję dyrektora miejscowego Muzeum Rybołówstwa, w sklepie szczecińskiej DESY, wypatrzyłem i do zbiorów muzeum zakupiłem obraz , który rzucał się w oczy głownie dzięki niezwykle okazałej, zdobnej zmyślną sztukaterią, złoconej ramie. Cena niezbyt wygórowana, odpowiadała budżetowym ograniczeniom.

Wypada w tym miejscu napisać co to była owa DESA, jako że ten twór gospodarki minionego okresu już od dawna nie istnieje. Był to wyspecjalizowany komis handlujący dziełami sztuki i antykami, lub też dokładniej mówiąc przedmiotami za nie uznawanymi. W burzliwych powojennych latach, wiele takich przedmiotów różnej wartości artystycznej, pochodzących często ze zbiorów muzealnych, kolekcji prywatnych lub z mieszkań zamożniejszych rodzin, zmieniało swoich właścicieli. Normalną koleją losu, po pewnym czasie znaczna ich część była sprzedawana za pośrednictwem owej DESY. Innym sklepom czy komisom podobnymi przedmiotami handlować nie było wolno, rzeczona DESA była w tym zakresie monopolistą.

Cesarz na lodzie cz. 1

Z dawnej DESY pozostało już tylko logo.(fot. internet )

Dla muzeów te sklepy, a raczej jak je zwano salony Desy, stwarzały możliwość zakupienia od prywatnych posiadaczy bardzo wartościowych nieraz dzieł sztuki czy zabytków. Istotnym bowiem było to, że przepisy ówczesne, zakupy w Desie traktowały jako dokonane w „jednostce gospodarki uspołecznionej”. Kto jednak do czynienia z tymi sprawami nie miał, zawiłości owych nie pojmie. Darujmy więc sobie dalszy wykład praktycznego funkcjonowania przedziwnej ekonomii czasów socjalizmu i przejdźmy do przedmiotu naszej opowieści, czyli do obrazu.

Dzieło było malowane farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 103 x 62 cm i przestawiało 3 lodołamacze, przebijające się w szyku torowym przez zalodzony akwen. Desowska metryczka obrazu głosiła, że malowidło pochodzi z Francji i wykonane zostało prawdopodobnie w I połowie XIX w., przez nieznanego malarza. Nijak nie przystawało to do znacznie nowocześniejszej konstrukcji przedstawianych statków. Dodać jeszcze można, że obraz był bardzo sfatygowany, brudny i miał w prawym górnym rogu dość pokaźna dziurę, liczne ubytki farby i przetarcia. W trakcie dokonywanej później renowacji okazało się też , że na burtach i proporcach, przedstawionych na obrazie lodołamaczy, znajdowały się wcześniej napisy, zmyślne zamalowane. Obraz był jednakowoż ładny, bardzo morski kosztował umiarkowanie i ostatecznie znalazł się w muzeum potem zaś zawisł w jednej z sal, stając się ozdobą ekspozycji instrumentów nawigacyjnych.

W międzyczasie znawcy przedmiotu podpowiedzieli mi że malowidło przedstawia lodołamacze i to takie, jakie budowano na przełomie XIX i XX wieku. Na jednym z proporców udało się odczytać słowo „Swienmünde”. Gdy już obraz wisiał na sali, zastanawiało duże nim zainteresowanie, okazywane przez niemieckich turystów, szczególnie tych starszych.

Cesarz na lodzie cz. 1

Reprodukcja obrazu z dawnej kolekcji w Kilonii.(fot. Archiwum autora )

W 1992 roku przebywałem w Kilonii, gdzie odwiedziłem zbiory t.zw. Fundacji Pomorskiej. W muzealnym kiosku, ku memu zaskoczeniu kupić można było pocztówkę z wizerunkiem „naszego” obrazu. Kubek w kubek to samo ! Z tym, że na burtach czytać można było nazwy statków „Berlin”, „Swinemüne” i „Stettin”. Nadto, niesiony przez pierwszy lodołamacz proporzec, mógł być podnoszony tylko wtedy, gdy na jego pokładzie przebywał cesarz Niemiec. Napis na odwrocie pocztówki informował, że obraz przedstawia podróż cesarza Niemiec Wilhelma II ze Świnoujścia do Szczecina w 1891 roku. Malowidło, reprodukowane na pocztówce, malował współczesny tamtym czasom, znany w Szczecinie a pochodzący ze Stepnicy malarz marynista a jednocześnie żeglarz Parlow.

Cesarz na lodzie cz. 1

Malarz marynista Robert Parlow, twórca obrazu z lodołamaczami.(fot. Archiwum autora )

Tam też znajdowała się informacja, że obraz znajduje się w prywatnym posiadaniu. Ponieważ od dawna już staram się wszelkie, związane z przeszłością Świnoujścia historie do końca wyjaśniać, a nadto sam wieszałem identyczny obraz w świnoujskim muzeum, zadałem sobie wówczas trud odnalezienia pełniejszej informacji o tym zdarzeniu. Przy okazji chciałem też wyjaśnić sprawę obrazu i jego klonu. W naszej literaturze informacji żadnych nie było trzeba zatem było poszukać w szczecińskiej prasie zdarzeniu temu współczesnej. Jakie były tego efekty napiszę w odcinku następnym.

Cesarz na lodzie cz. 1

Zalew Szczeciński skuty lodem, 1979. (fot. Archiwum autora )

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Środa [19.01.2011, 14:01:14] • [IP: 62.69.239.***]

ciąg dalszy: To studentka, zafascynowana filmem i aktorami o szczecińskicj korzeniach, m.in. Ditą Parlo, krewną Roberta Parlowa. Wygląda na to, że sporo wie, podala, jako pierwsza, datę zgonu Roberta Parlowa, 14 listopada 1901 (akt zgonu nr 3976/1901). I bardzo ciekawie pisze: www.sedinum.stetinum.pl/pl/wiadomosci
?nwTagsToSearch=Szczecin+w+biografii&nwSortBy=0

Gość • Czwartek [06.01.2011, 21:48:06] • [IP: 93.94.186.***]

Panie Józefie dzięki Panu poznajemy historię naszego miasta.Przeczytalam te nowiny i WIELKI SZACUN dla PANA...

Gość • Czwartek [06.01.2011, 16:34:26] • [IP: 80.54.123.**]

bardzo ciekawa historia

Gość • Wtorek [04.01.2011, 16:37:14] • [IP: 83.16.74.***]

Panie Józefie, poprę tutaj post kolegi SGM, może słów kilka o wydawcach pocztówek ze Świnoujścia ? Może wie coś Pan więcej o Gundlachu, jego pocztówki uważam za najcenniejsze. Pozdrawiam

Gość • Wtorek [04.01.2011, 15:39:09] • [IP: 87.96.85.**]

Miodzio ! Miodzio się to czyta !

Gość • Wtorek [04.01.2011, 13:10:14] • [IP: 92.42.112.***]

Aktualnie posiadanie takiego obrazu przez osobę prywatną jest nielegalne, gdyż obraz taki jest własnością państwa. Przyjazny sąsiad w akcie dobroci" strzeli z ucha" funkcjonariuszom prawa i mamy odwiedziny panów w garniturach i konserwatora zabytków a nasz obraz zostaje zabrany a my mamy sprawę w sądzie. Co za wspaniały kraj.

SGM • Wtorek [04.01.2011, 01:06:24] • [IP: 80.245.182.***]

Podobieństwo nazwisk ?! Robert Parow był wydawcą pięknych pocztówek z malowidłami Świnoujścia. Czy malarz marynista Robert Parlow to ta sama osoba ? Panie Józefie czy wiadomo coś o twórcach i wydawcach Świnoujskich pocztówek takich jak M.Gundlach, Siegmund Weil, Julius Simonsen, Anton Goerlich, Adolf Szymansky, Menzendorf i wielu innych ktorych nie będę wymieniał. Pozdrawiam serdecznie.

swinoujski gazeciarz • Poniedziałek [03.01.2011, 22:50:52] • [IP: 217.97.193.***]

Panie Jozefie, mi sie tez ostatnio udalo Cos zakupic z historii Swinoujscia. Jak tylko to otrzymam napewno sie z Panem skontaktuje. Wspomne tylko, ze chodzi o album jednej z jednostek wojskowych z naszego miasta chyba z 1935 roku.

Gość • Poniedziałek [03.01.2011, 22:21:48] • [IP: 80.245.189.**]

Super... nie moge się doczekać następnego odcinka!

Gość • Poniedziałek [03.01.2011, 20:09:13] • [IP: 95.129.226.**]

Napięcie rośnie. Cel idea szczytna. Tak budujemy historię swojego miasta. Dzięki Panie Józefie za wszystko!

Gość • Poniedziałek [03.01.2011, 09:47:12] • [IP: 88.156.234.**]

Zaczyna się bardzo ciekawie.

Oglądasz 1-11 z 11
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■