POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Czwartek [23.12.2010, 07:43:15] • Świnoujście

Ludzie polskiego Świnoujścia. Juliusz Hebel – rybak cz.2

Ludzie polskiego Świnoujścia. Juliusz Hebel – rybak cz.2

Odrowskie „ptaszki” w remoncie, 1954. (fot. Archiwum autora )

Kontynuujemy naszą opowieść o Juliuszu Heblu. Po wyzwoleniu Gdyni, w marcu 1945 roku Juliusz Hebel zgłosił się do powstającego Urzędu Morskiego, w którym otrzymał zadanie organizowania rybołówstwa przybrzeżnego oraz inwentaryzacji istniejącej bazy rybackiej na Wybrzeżu. Prawdopodobnie wtedy, w 1946 roku znalazł się on ponownie w Świnoujściu, tym razem jako wysłannik polskiej administracji morskiej, by inwentaryzować istniejące urządzenia i zakłady rybackie oraz poniemieckie jednostki pływające.

Efekty tego rekonesansu były wówczas raczej mizerne. Zdecydowana większość sprzętu była eksploatowana nadal przez niemieckich rybaków, łowiących pod kontrolą i dla potrzeb Rosjan. Nie podlegał on rejestracji a przedstawiciel polskich władz morskich nie był przez Rosjan dopuszczany do nabrzeży rybackich. Wydaje się, że bezpośrednim efektem tego zwiadu było wskazanie na ujście Świny, jako miejsca lokalizacji nowego ośrodka polskiego rybołówstwa. Podjęta jesienią 1946 roku na pierwszej Ogólnopolskiej Naradzie Rybackiej w Szczecinie, uchwała o budowie bazy rybołówstwa na zachodnim skraju wyspy Wolin, podjęta została w oparciu o tę informację. Referował ją dr Stefan Jędrychowski, ówczesny szef resortu żeglugi i rybołówstwa. W konsekwencji na przełomie 1948 i 49 roku rozpoczęto na wschodnim brzegu Świny budowę Bazy Rybackiej, późniejszej „Odry”. O tym, jakie to w przyszłości miało znaczenie dla miasta i gospodarki kraju, pisać nie muszę.

Ludzie polskiego Świnoujścia. Juliusz Hebel – rybak cz.2

Budowa bazy rybackiej u ujścia Świny, 1949 r. (fot. Archiwum autora )

W tym czasie energiczny, obyty ze sprawami morza i rybołówstwa Juliusz Hebel, powołany został na dyrektora organizowanego przedsiębiorstwa rybackiego „Arka” w Gdyni. Była to początkowo spółka prywatna i dopiero w 1949 roku została, jak większość firm gospodarki morskiej, upaństwowiona. Zdobyte w „Arce” doświadczenia, wykazana energia i kreatywność sprawiły, że w 1950 roku przeszedł do organizującego się, pierwszego w Polsce państwowego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Dalmor”. Zadaniem J.Hebla było organizowanie połowów dalekomorskich z pomocą pełnomorskich kutrów rybackich i trawlerów otrzymanych z dostaw UNRRA (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) . Wtedy też doszło do jego trzeciego spotkania ze Świnoujściem, gdy to z racji funkcji pełnionej w nadzorował uruchomienie nowobudowanej bazy rybackiej „Dalmoru” na zachodnim wybrzeżu. W tym miejscu stosunkowo mało znana informacja, która uzupełnia obraz bohatera naszej informacji. W 1949 roku w „Dalmorze” organizowany był kurs zwany Szkołą Szyprów – Rybaków Dalekomorskich. Jednym z tych, którzy ten kurs ukończyli był Juliusz Hebel, kierujący wówczas przedsiębiorstwem rybackim. Decydując o pracy ludzi nie chciał robić tego zza biurka, tylko w oparciu o teoretyczną wiedzę. Ten sposób kierowania i podejmowania decyzji był dla niego charakterystyczny, także w przyszłości, na każdym stanowisku.

Ludzie polskiego Świnoujścia. Juliusz Hebel – rybak cz.2

Fragment PPDiUR „Odra” 1954 r. (fot. Archiwum autora )

Wkrótce jednak Juliusz Hebel zmuszony został do odejścia nie tylko z rybołówstwa ale też do opuszczenia Wybrzeża. Stało się to za sprawą wszechmocnego wówczas Urzędu Bezpieczeństwa. W czasach narastającej jakoby walki klas i pogoni za potencjalnymi wrogami ustroju, podejrzliwości w stosunku do wszystkich, którzy otarli się o okres międzywojenny, obecność na dyrektorskim stanowisku byłego studenta Politechniki Gdańskiej a na dobitkę korporanta, była niedopuszczalną. W 1952 roku Juliusz Hebel na podstawie bliżej niesprecyzowanych zarzutów odwołany został z zajmowanego stanowiska i otrzymał nakaz opuszczenia Gdyni. Rzeczywistą, acz nieoficjalną przyczyną był fakt zamieszkiwania brata w Hamburgu i siostry w Szwecji. To wystarczyło by znaleźć się na czarnej liście. Najbezpieczniejszym był znowu wyjazd do Warszawy. Dzięki t.zw. układom i znajomościom z żeglarskiej łączki, udało się znaleźć na jakiś czas pracę w przedsiębiorstwie „Żegluga na Wiśle”, która w końcu też coś wspólnego z wodą i żeglugą miała.

Ludzie polskiego Świnoujścia. Juliusz Hebel – rybak cz.2

Grupa fileciarek z PPDiUR „Odra”, 1953 r. (fot. Archiwum autora )

W 1956 r., w politycznej rzeczywistości Polski zaczęło się coś zmieniać. Gdy w październiku tego roku zmieniło się kierownictwo partyjne i rządowe i w następstwie nastąpił okres względnej politycznej odwilży, Juliusz Hebel wrócił do Gdyni i znalazł się w wirze wielkich przemian w polskim rybołówstwie morskim. Podjęto wówczas program rozwoju rybołówstwa dalekomorskiego i jego zaplecza przetwórczego, w oparciu o porty zachodniego wybrzeża. Oznaczało to nie tylko rozbudowę i modernizację świnoujskiej „Odry” ale także budowę nowego przedsiębiorstwa rybackiego w Szczecinie. Jednym z architektów tej koncepcji był Juliusz Hebel, który też w praktyce ją realizował. W 1957 r. powstało w Szczecinie PPDiUR „Gryf”, a jego Rada Robotnicza zaakceptowała wybór Juliusza Hebla na dyrektora naczelnego przedsiębiorstwa. Zbudowanie od nowego przedsiębiorstwa rybackiego w warunkach niełatwych problemów gospodarczych kraju, potwierdziło wielką energię i niebywałe zdolności organizacyjne dyrektora „Gryfa” . To prawdopodobnie zdecydowało o tym, że po odejściu dotychczasowego, od 1954 r., dyrektora „Odry” Jana Sołtana do Zjednoczenia Gospodarki Rybnej, na jego miejsce w 1960 roku, przyszedł przeniesiony z „Gryfa” Juliusz Hebel.

Kolejny, ostatni odcinek traktujący o Juliuszu Heblu, dyrektorze świnoujskiej „Odry” wkrótce.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 28, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 28

UkryteFakty • Wtorek [28.12.2010, 22:47:37] • [IP: 83.25.121.**]

co do wsółpracy militarnej sowietów i niemców trwającej od konca I wojny do połowy lat 30-tych nie ma żadnej wątpliwości. Dzieki niemcom i usa, przemysł sowietów był porównywalny z przemysłem niemiec. na początku lat 20 niemcy uzyskali dostep do patentów paliwowych i chemicznych z usa, a własciwie to przy wsparciu usa. fabryki amerykanskie były budowane na terenie niemiec, a że niemcy nie mogli sie zbroic, to po cichu produkowali wszystko u sowietów na patentach z usa. Cały produkowany w rosji militarny sprzęt został podzielony mniej więcej w skali 80%-20%, 80 dla niemców i 20 dla sowietów.I tak oto hitlerowskie niemcy bili się na wojnie z sowietami i amerykanami i wszyscy mieli ten sam sprzet! sowieci mieli amerykanskie ciezarówki z silnikami forda, kilkadziesiat mysliwców messerschmidt oraz czołgi i samoloty które wyprodukowali im niemieccy inzynierowie w rosji według technologii z usa:). Są na to wszystko dokumenty, takze prosze mnie nie bluzgac tylko poszerzyć swoje horyzonty i wiedzę odnosnie historii..

Fakty • Wtorek [28.12.2010, 18:47:54] • [IP: 83.21.136.***]

Kapitał i ludzie którzy nim rządzą ma to że o wszystkim decyduje ZYSK . .. reszta się nie liczył te przykłady firm które przytoczyłeś finansujące faszyzm w większości są prawdziwe.Pierwsze starcie komunizmu to Hiszpania poligon, gdzie człgi ZSSR- (BT) i samoloty- (IS) myśliwce starły się z faszystami.Więc było tam więcej byznesu jak polityki.Kto na wojnach najlepiej zarobił i do tej pory najlepiej zarabia. ..doktryna Munroa w czyich rękach są punkty strategiczne.Tam gdzie jest ropa to jest interes co widać.Dlaczego to niszczą nasz przemysł gospodarki morskiej gdzie od 20 lecia międzywojennego budowaliśmy od C.O.P. i Gdyni do przemysłu stoczniowego po 45 roku na który składało się wiele zakładów od ZAMECHU, CEGIELSKIEGO, HYDROSTERU, TOWIMORU, itd.Czy po tym mają zostać tylko wspomnienia.Czy to teoria spiskowa dziejów czy integracja z Europą. Za parę lat odejdą na wieczną wachtę ludzie którzy to pamiętają. ..tak jak stary dok, kuliki. Z trojga ludzi z fotki 6x6 dwoje odeszło a nie wiele ich zostało.

Fakty nieznane • Wtorek [28.12.2010, 15:52:43] • [IP: 83.25.121.**]

do 164*-- ok, tylko że dzieki planowi Dawesa-Yunga, niemcy uzyskali pozyczkę na spłatę rat, kórych pózniej nie spłacali. widzisz, dotarłem głębiej w dokumenty i okazuje sie ze za finansowaniem hitlera i niemiec stały firmy z usa: Dillon, Reed & Co., Harris, Forbes & Co., National City Bank (Rockefeller), General Electric, Standard Oil, Guaranty Trust (Morgan), Kuhn, Loeb & Co., Equitable Trust (Morgan) i wiele innych. Co więcej, poszukałem kto wspierał lenina i marksa w bolszewickich rewolucjach i okazuje sie ze tez były to firmy z usa:F. Mayer Boot & Shoe, Milawukee Shaper Co., Morris & Co. Chicago, LeHigh Machine Co., Weinberg & Posner i wiele innych. Zauważ, że chodż nazwy firmy są inne, wszystkie lub większosc nalezy do koncernu Rockefellerów, J.P.Morgana i Rothschildów.Tak więc pomoc dla rewolucji bolszewickiej i pomoc dla partii Hitlera przyszły od tych samych ludzi! wychodzi na to, iż to z Wall Street był finansowany hitler i z Wall Street był wspierany Bolszewizm! Więc gdzie jest wróg?...

Fakty • Poniedziałek [27.12.2010, 14:28:40] • [IP: 83.21.164.***]

Do 246**Tu się mylisz plan Dawesa - Yunga dotyczył spłat reperacji (odszkodowań) wojennych które Niemcy musieli spłacać za szkody wyrządzone podczas I wojny.Komunizm rodziła nędza bo ta doktryna była chwytliwa wśód biednych dlatego ten plan aby temu zapobiec,. Co do współpracy Hitler -Stalin to faktycznie to miało miejsce na skutek kontroli Ligi Narodów Niemcy nie mogli konstruować broni u siebie i sprawdzać na poligonach, robili to w ZSSR, handlowali wzajemnie paliwo i zboże za obrabiarki. Hitlerowskie Niemcy były częściowo finansowane przez zagraniczny kapitał, bo było wiadomo że wzajemnie się nie znoszą i ruszą po lebensraum na wschód (przestrzeń życiową)a sojusz był" uśpieniem czujności" Hitler napisał w Mein Kampf. .."komunismus socjalismus das ist ales idiotyzmus.Wiadomo że ruszą przeciw sobie."Wojna z ZSSR to 75 % strat a II front ruszył kiedy ruski stał nad Wisłą (zatrzymało Powstanie Warszawskie)czekali jak upadnie.Granice były dawno uzgodnione, na tym wyszliśmy jeśli chodzi o straty najgorzej.

to są Fakty... • Niedziela [26.12.2010, 22:26:26] • [IP: 83.8.246.**]

DO: [26.12.2010, 15:21] • [IP: 83.21.132.***]" "Dyskusja przerodzila się w dyskusję o ustroju.Szkoda że głos zabierają dzieci co nie mają pojęcia.. .tamten system miał wadę" "---Zgadzam sie, ale tą wadą jest teraz myslenie polaków którzy pamiętają tylko braki w zaopatrzeniu i ze wyplata im się należy. Ale nikt nie zada sobie trudu by zbadać jak powstała komuna ponad wiek temu, kto ją finansował. to ze w polsce dzialo sie niedobrze po wojnie ma male znaczenie, i jest efektem ubocznym. ilu z was ma pojęcie o tym ze i stalin i hitler mieli wsparcie finansowe z tych samych zachodnich i amerykanskich banków?, ilu z was wie o militarnej wspólpracy sowietów i hitlerowców tuż po I wojnie, która trwała az do lat 40? wszystkie sowieckie fabryki amunicji, huty itp. zostały przywiezione z niemiec po I wojnie w ramach demilitaryzmu niemiec. oraz kto z was wogole wie o planie Dawesa i Younga, który gorąco wspierał Roosvelt?, na czym polegał i kto był tego promotorem? nauczyli was bzdur w szkolach! uwierzyliscie!

Fakty • Niedziela [26.12.2010, 15:21:02] • [IP: 83.21.132.***]

Dyskusja przerodzila się w dyskusję o ustroju.Szkoda że głos zabierają dzieci co nie mają pojęcia. ..tamten system miał wadę (czy się stoi czy się leży to wypłata się należy...czy się leży czy się stoi partia płaci bo się boi).Urowniłowka nigdzie tamto się nie zdało egzaminu o nazwie EKONOMIA. - ustawiczne braki zaopatrzenia, zacofanie techniczne -była wojna ekonomiczna przegrana przez" komunę.Nie umniejsza to osiągnięć tamtych czasów -odbudowy kraju, likwidacji analfabetyzmu, elektryfikacji.Kierowała tym inteligencja przetrzebiona przez okupację . Dzięki takim ludziom jak -Sołtan, Hebel, Derfer i wielu zaistnieliśmy na morzu...Nie można pluć w własną historię ani jej wymazać.Czy obecne czasy gdzie wielu czuje się niepotrzebnymi w własnym kraju (ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie).Jaka służba zdrowia, przestępczość, bezdomność, emigracja, bezrobocie.Czy" otake Polskie walczyliśma"w samym Świnoujściu -ile zlikwidowano zakładów pracy-ilu młodych wyjechało za chlebem.To refleksje wzbudzone przez Dr J P

Gość • Niedziela [26.12.2010, 13:18:51] • [IP: 83.8.246.**]

do [25.12.2010, 21:40] • [IP: 77.255.42.**] Totalnych bzdur Cie nauczyli kiedy byłes mały i brudnymi łapami żarłeś makaron. Typowy wytwór sowieckiej propagandy. teraz myslisz że jestes wykształcony. Nie ma bardziej człowieka zniewolonego niz ten który mysli ze jest wolny. Bywaj.

Gość • Sobota [25.12.2010, 21:40:37] • [IP: 77.255.42.**]

ale totalne bzdury młodociani histerycy tu wypisują... to skutki ssania brudnych paluchów...

historia nieznana • Sobota [25.12.2010, 13:16:45] • [IP: 83.23.197.***]

do:[19:12]•[IP: 80.245.189.*]-- dobrze gadasz, tylko ze za tym nie stoi rząd niemiec a miedzynarodowe rodziny bankierskie które mają rząd niemiec w kieszeni. tak samo jest z anglią, francją, italią i usa. komunizm stalina i socjalizm narodowy hitlera były wspierane przez bankierów z usa, wojny I i II swiatowe to tez akcja bankierów, bo potrzebny był nowy podział europy i ustanowienie UE. dzieki temu kontroluja już prawie całą europę. i to ze polska odłączyła się od zsrr, i sam upadek zsrr też był zaplanowany z" góry" za czasów berii, który nie miał nic do gadania. także cała papka medialna o tym ze to wałęsa obalił komunizm jest wersją dla dzieci. faktycznie wałęsa był na usługach SB które mialo rozkaz z moskwy zorganizowac wyjscie polski z zsrr i upadek imperium sowieckiego. wchłanianie nowych krajów do UE jest częscia tego planu, by móc kontrolowac te panstwa. wałęsa, jaruzelski, kania, kiszczak grali w jednej drużynie i wszystko było ustalone juz w latach 60-tych.

Gość • Piątek [24.12.2010, 19:12:03] • [IP: 80.245.189.*]

W latach 80 tych bylem w RFN, mialem mozliwosc przeczytac artykul o polityce zagranicznej. Jasno i wyraznie nimcy stwierdzili iz nioplaca sie walczyc o terytoria przy pomocy wojen.Dlatego lepszym sposobem jestinwazja ekonomiczna.Na ta metode rzad przeznaczyl miliardy marek.Pierwszym etapem bylo wejscie ekonomiczne w glob Polskina 250-300km.Widac iz systematycznie realizoja swoje plany.Dzieki temu portem w Swinujsciu zarzadzaja Niemieckie koleje.Dbaja bardziej o interesy portow Niemieckich niz polskich.Podobnie postapiono ze stocznia i" Matka Odra".Wcale sie nie zdziwie jak jednego dnia obudze sie wkolejnym nimickim landzie.

Stoczniowiec • Piątek [24.12.2010, 14:19:00] • [IP: 83.21.148.***]

Trochę za pózno obudziliśmy się z ręką w nocniku co najmniej o 25 lat.Czy tego chcieliśmy, jesteśmy intruzami w własnym kraju a nasze zatrudnienie i byt jest zależny od obcego kapitału (często nawet nie europejskiego).Za tak zwanej komuny się budowało, abecnie się, rujnuje.Co z stoczniami, flotą rybacką, handlową, naszym przemysłem skórzanym, włókienniczym, w czyich rękach są huty, kopalnie, prasa. Pokolenie pana Juliusza to budowało...Obecnie kto to przypomina jest wyzywany od komuchów.Porównajcie 20 lecie po 45 roku a 20 lecie po 90 roku. Jednym słowem powiedział złodziej do" komunisty" pomyśl - po co się dzielić z narodem.Węc tak zrobili i mamy co mamy.Wesołych Świąt.

Gość • Piątek [24.12.2010, 13:54:49] • [IP: 83.25.251.**]

do: [23.12.2010, 22:51] • [IP: 80.245.191.**] --- ty wciąż nie masz pojęcia co to socjalizm?

Gość • Piątek [24.12.2010, 09:06:57] • [IP: 95.129.225.**]

Zastanówmy sie jak będą żyły za 20, 50 lat nasze dzieci. Może warto byłoby przestać myslec tylko o sobie (mi ma być dobrze a inni niech się martwią o siebie) a powinniśmy pomyslec o nas wszystkich o przyszłości kraju i Narodu. Kiedys Polacy walczyli z zaborcami teraz sami dobrowolnie kawałek po kawałku oddajemy to co nasi przodkowie zdobyli nie tylko przelewając wałsną krew, ale i budując własnymi rękami choćby po wojnie. Przestańmy myślec kategoriami komuna, socjalizm, kapitalizm - tylko myślmy MY - Nasza POLSKA - POLACY. Wesołych Swiąt!

Gość • Piątek [24.12.2010, 09:00:28] • [IP: 95.129.225.**]

żeby wyzdrowieć lepiej zapłacić prywatnie, bo można by się nie doczekać wizyty - karetka nie przyjedzie do chorego, bo przecież ktoś musi za to zaplacić itd. Jeśli pracownicy stana w obronie swoich miejsc pracy to wyjdzie na nich policja, bo własciciel nie zyczy sobie rozrób w swojej prywatnej firmie i co go obchodzi los tych ludzi. Ważne żeby jego konto rosło. Banki... to odrębna historia- tak naprawdę rządzą dzisiaj nie tylko Polską ale i całym światem. Można by długo pisac. Takiej Polski chcieliśmy 30 lat temu?? mi tam wisi czy to miałby być socjalizm czy kapitalizm. Chciałbym żyć w państwie w którym to człowiek jast najwazniejszy a nie ZYSK, który osiągają firmy, które maja dobre układy z rządzącymi. Kiedy toczy się konflikt pomiędzy prawami człowieka a firmą (np. autostrady) to panstwo walczy o prawa tego człowieka a nie prawa firmy, żeby za jeżdżenie po w połowie zamkniętej autostradzie pobierała normalne opłaty) itd. Chcę żyć w naszej Polsce a nie w wasalnym kraju Republiki Chińskiej albo niemieckiej.

Gość • Piątek [24.12.2010, 08:49:22] • [IP: 95.129.225.**]

W tych tak" złych czasach" odbudowywania Polski po wojnie i byciu w sferze wpływów ówczesnego ZSRR Polacy własnymi rękami wybudowali tysiące kilometrów dróg, które służą nam do dzisiaj, fabryki, które produkowały POLSKIE produkty, szkoły, przedszkola, szpitale i całą masę innych obiektów - czy nawet całe nowe miasta, które również służą społeczeństwu do dnia dzisiejszego. Polacy pracowali w polskich zakładach pracy, jeździli polskimi samochodami i prali w polskich pralkach. Nie dyskutuję czy były lepsze albo ładniejsze od tych z zachodu, bo nie o to chodzi. Ale budowaliśmy naszą Polskę. Dzisiaj dobroolnie wyprzedajemy ten cały ciężko wypracowany przez Naród majątek - chińczykom, rosjanom, niemcom, koreańczykom. Polacy na własne życzenie zostają parobkami. Jeździmy za to pieknymi niemieckimi samochodami i pierzemy w pięknych chińskich pralkach. Mamy podobno wolność. Rządzą nami przepisy, które żeby zrozumiec to trzeba komus zapłącic za poradę prawną - płacimy jedne z najwyższych podatków w Europie, ale... cdn

Gość • Piątek [24.12.2010, 08:26:54] • [IP: 89.76.176.**]

Przykra sprawa, ale niestety port jako taki jest tylko stacją przeładunkową.Jeżeli w kraju nie ma produkcji, to nie ma portów, statków, a w związku z tym stoczni, kolei i wogóle transportu, bo po co, można cieszyć się giełdą.

Gość • Czwartek [23.12.2010, 23:16:35] • [IP: 178.238.251.***]

Co to znaczy socjalizm? świadczenia socjalne dla obywateli, Dania i Szwecja jak najbardziej te kryteria spełniają.

Gość • Czwartek [23.12.2010, 22:51:13] • [IP: 80.245.191.**]

Do [IP: 83.11.52.***] nie myl socjalizmu z socjaldemokracją. A Dania jest monarchią konstytucyjną, zanim coś napiszesz to zastanów się czy cokolwiek wiesz na dany temat czy tylko ci się wydaje.

Gość • Czwartek [23.12.2010, 21:42:30] • [IP: 77.254.90.***]

Ale o co chodzi, przecież kariere można zrobić w Angli w zmywaku czgo życzę malkontentom.

Gość • Czwartek [23.12.2010, 19:06:43] • [IP: 90.137.124.**]

tereny odry to, , green reffers, , , jak stocznia padnie to co na jej placu?, co z terenami za stocznia w strone Ognicy(tzw pustynia)za ognica buduja juz na polderach domki.czyli nici z portu całą geba na jaki stac swinoujscie z racji swego płożenia. lewo bzeze kurort ale z prawej mańki zróbmy port niech bedzie gdzie popracować i bogacic siez morza jak to robia porty takie jak holenderskie, belgijskie, niemieckie a czemu nie polskie. Chcemy bycpaństwem rozwoju a nie rozumiemy nic z działalnsci gospodarki morskiej. Na tak długiej lini brzegowej mamytylko albo aż 2 zespoly portowe, czy to wystarczy za 10, 20, 30 lat?parrzmy tez w przyszlość jeśli mamy aspiracje jako naród co nie boji sie morza.?

Gość • Czwartek [23.12.2010, 18:29:50] • [IP: 83.11.52.***]

i jeszcze jedno: kapitalizm mozna by smiało zastąpić sprawną dyktatura taką jaką prowadzi Chavez w wenezueli...

Gość • Czwartek [23.12.2010, 18:22:27] • [IP: 83.11.52.***]

do [IP: 80.245.191.**]: daruj sobie te kometarze. Kogo to obchodzi ze nie przepadasz za socjalizmem sowieckim? ten twój kapitalizm też można o kant d**y obic. Są ludzie, którzy nie są zwolennikami socjalizmu i kapitalizmu. i co im teraz powiesz? jak dla mnie sprawny socjalizm, np: taki który funkcjonuje w Danii, bije na głowe ten twój morderczy kapitalizm. I pamietaj: socjalizm sowiecki to nie to samo co socjalizm czy komuna!

Gość • Czwartek [23.12.2010, 13:54:35] • [IP: 83.21.140.***]

Na fotce stary dok Rybackiej Bazy Remontowej, który załamał Rosyjski holownik.Dok składał się z dwóch części połączonych zawiasami i tam nastąpiło rozdarcie doku, złożył się jak otwarta książka. Dobrze że nie było ofiar w ludziach bo dokowcy szli ustawiać rusztowanie.Aby uratować dok przed zatonięciem. Trzymaliśmy go" na poduszce powietrznej tłocząc powietrze do baszt"..Był stary z kończ XIX wieku.Po oględzinach został złomowany.Czekaliśmy długo na nowy dok - który jest do dzisiaj.Co to ma wspólnego z panem Juliuszem - naciskał w Zjednoczeniu aby dok był w Świnoujściu. ..jako argumentu używał że będą tam remontowane okręty MAR.WOJ , dostał poparcie wojska.Dok jest do chwili obecnej, jako tz. Polski dok - drugi jest rosyjski.Teraz ważą sie losy MSR czy ktoś to kupi - czy będzie stocznia, (wymaga unowocześnienia - dokapitalizowania) czy na tym terenie zrobią Bazę Paliwową jak chciał jeden z dyrektorów doprowadzając Stocznię do ruiny..Z losów świetności stczni gdzie pracowało 1400 ludzi - dziś 250.

Gość • Czwartek [23.12.2010, 12:52:09] • [IP: 80.245.191.**]

To jest kwestia, jak starą oceną terminu produkcja się posługujesz. gospodarka i środki produkcji zmieniają się to oczywiste. Realny socjalizm o którym mówimy był doktryną polityczną a nie gospodarczą. I stąd kłopoty.

R.P. • Czwartek [23.12.2010, 12:00:42] • [IP: 93.94.184.***]

Niestety nie masz racji/191/, coraz mniej się produkuje, rządzi wirtualne euro a z nim banki

Oglądasz 1-25 z 28
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■